Přeskočit na obsah

Pošetilost mocných

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pošetilost mocných
Základní informace
Původní názevLa Folie des grandeurs
Země původuFrancieFrancie Francie
NěmeckoNěmecko Německo
ItálieItálie Itálie
ŠpanělskoŠpanělsko Španělsko
Jazykfrancouzština
Délka132 min
Žánryfilmová komedie
historický film
PředlohaRuy Blas
ScénářGérard Oury
Danièle Thompsonová
Marcel Jullian
Sandro Continenza
Victor Hugo
RežieGérard Oury
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleLouis de Funès
Yves Montand
Karin Schubertová
Alberto de Mendoza
Jaime de Mora y Aragón
… více na Wikidatech
ProdukceAlain Poiré
HudbaMichel Polnareff
KameraHenri Decaë
StřihAlbert Jurgenson
Výroba a distribuce
Premiéra8. prosinec 1971
Produkční společnostGaumont Film Company
DistribuceGaumont Film Company
Netflix
Pošetilost mocných na ČSFDKinoboxuFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pošetilost mocných (ve francouzském originále: La Folie des grandeurs) je francouzsko-italsko-německo-španělská filmová komedie z roku 1971. Hlavní role ztvárnili Louis de Funès a Yves Montand.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Don Salluste (Louis de Funès) je hamižný intrikánský ministr španělského krále Karla II., kterého okrádá o zlato stejně tak, jako okrádá i jeho chudý lid. Salluste však není jediným intrikánem v královském paláci. Ostatní šlechtici plánují na krále atentát, ale nejprve se chtějí zbavit Sallusta. Ten, poté co je falešně obviněn ze zplození dítěte se služkou, musí odevzdat svůj majetek a řády králi, a palác opustit. Přísahá však, že se pomstí. K tomu chce využít nejprve svého zločineckého synovce Cesara. Když ten ale odmítne, nechá ho prodat do otroctví, a dalším adeptem na nástroj jeho pomsty se stane jeho sluha Blaze (Yves Montand). Ten je tajně zamilovaný do samotné královny, a tak Sallusta napadne, že ho využije. Plánuje dát Blase a královnu dohromady, a poté na to upozornit krále.

Ještě před tím, než Salluste opustí královský palác, představí Blazea králi a královně jako svého synovce Cesara, který se právě vrátil z Ameriky. Poté, co Blase překazí atentát na krále, je za to vyznamenán, a stává se ministrem místo Sallusta. Pro šlechtu je to však velká rána. Blase jako ministr už totiž požaduje daně i od nich, kteří je nemuseli platit několik století. Proto se stane jejich dalším terčem. Při oslavě jeho narozenin se ho snaží otrávit. Když to nevyjde, spoléhají na to, že ho zabije v koridě býk. Díky Sallustovi však všechno toto Blaze přežije. Salluste však myslí stále jen na sebe, a Blazeův život zachraňuje jen proto, aby mu ten mohl posloužit jako zbraň.

Sallustův plán je připraven. Blaze je zajat, a královna je vylákána z paláce do nočního hostince, kde na ní má Blase čekat. Salluste zatím pošle králi anonymní dopis, kde mu oznamuje, že ho královna podvádí s jeho ministrem. Plán je však narušen pravým Cesarem, který uprchl z otroctví, a také vzrušenou komornou královny, Juanou, která je do Blasea zamilovaná. Blaze se postará o to, aby král, který k hostinci míří na popud anonymního dopisu, královnu nenašel.

Král tak nakonec nalezne Blazea v posteli s Juanou, a Sallusto nemá vysvětlení proto, co se zde právě stalo. Král ho posílá do otroctví, a Blazea také, protože ten se odmítne oženit s Juanou.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Louis de Funès Don Salluste de Bazan
Yves Montand Blaze
Alice Sapritch Juana
Karin Schubert královna Marie Anna
Alberto de Mendoza král Karel II.
Gabriele Tinti don Cesar
Paul Préboist sluha "Němý"

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]