Plaza de España (Madrid)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Plaza de España
Cervantesův památník (uprostřed), Torre Madrid (vlevo) a Edificio España (vpravo)
Cervantesův památník (uprostřed), Torre Madrid (vlevo) a Edificio España (vpravo)
Umístění
StátŠpanělskoŠpanělsko Španělsko
MěstoMadrid
Poloha
Napojené uliceGran Vía, calle de Ferraz, Princesa, Cuesta de San Vicente, calle de Martín de los Heros, calle de Leganitos, plaza de José Moreno Villa, calle de Irún, calle de Bailén, calle de los Reyes a calle de Juan Álvarez Mendizábal
Historie
Pojmenováno poŠpanělsko
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Plaza de España (česky Španělské náměstí) je velké náměstí a populární turistická destinace v centru španělského Madridu. Leží na západním konci ulice Gran Vía a východním konci ulice Princesa ve čtvrti Argüelles. Se svými 36 900 m² je Plaza de España jedno z největších španělských náměstí. Na náměstí se nachází pomník spisovatele Miguela de Cervantese y Saavedry a dva významné madridské mrakodrapy (Torre Madrid a Edificio España). Nedaleko od náměstí se rovněž nachází Královský palác (španělsky Palacio Real).

Historie[editovat | editovat zdroj]

3. května 1808, obraz Francisca Goyi zachycující popravu povstalců

Plaza de España se nachází na kopci jménem Príncipe Pío. Na tomto místě v roce 1808 Francouzi popravovali vězně zajaté během povstání proti francouzské invazi z 2. května téhož roku.

Cervantesův památník[editovat | editovat zdroj]

Uprostřed náměstí stojí památník španělského novelisty, básníka a dramatika Miguela de Cervantese y Saavedry. Autory památníku jsou architekti Rafael Martínez Zapatero a Pedro Muguruza a sochař Lorenzo Coullaut Valera. Většina památníku byla postavena mezi lety 1925 a 1930. Stavba byla dokončena mezi lety 1956 a 1967 a jejím vedoucím byl Federico Coullaut-Valera Mendigutia, syn původního sochaře.

V ústřední části památníku se nachází kamenná socha samotného Cervantese, která hledí na bronzové sochy Dona Quijota a Sancho Panzy. Po stranách jsou dvě kamenné sochy žen, reprezentace „pravých lásek“ Dona Quijota: jedna je prostá vesnická žena Aldonza Lorenzo a druhá krásná imaginární Dulcinea del Toboso.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Přilehlé budovy[editovat | editovat zdroj]

Casa Gallardo

Na náměstí lze nalézt dvě z nejvyšších madridských staveb: Torre Madrid a Edificio España. Torre de Madrid (142 m) se nachází na rohu Plaza de España při začátku ulice Calle Princesa. Byla postaven mezi lety 1954 a 1957 a svého času byla nejvyšší betonovou stavbou na světě a až do roku 1982, kdy byla postavena Torrespaña, byla nejvyšší budovou ve Španělsku. Edificio España (117 m) tvoří dominantu náměstí a byla postavena roku 1953. Dnes je osmou nejvyšší stavbou v Madridu, nicméně zůstává nevyužitá.

Nachází se zde také Casa Gallardo, dům postavený roku 1911 a považovaný za jednu z nejpřednějších ukázek secesní architektury ve městě.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Náměstí je obsluhovány mnohými denními i nočními autobusovými linkami. Kromě toho se ve východním rohu náměstí nachází vstup do stejnojmenné stanice metra. Stanice je obsluhována linkami 3 a 10 a je propojená se stanicí Noviciado linky 2.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Plaza de España (Madrid) na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]