Plaza de España (Madrid)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Plaza de España
Cervantesův památník (uprostřed), Torre Madrid (vlevo) a Edificio España (vpravo)
Cervantesův památník (uprostřed), Torre Madrid (vlevo) a Edificio España (vpravo)
Umístění
Město Madrid
Poloha
Napojené ulice Gran Vía, calle de Ferraz, Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ5740935, Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ5794006, Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ26821321, Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ5740845, Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ29791088 a Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ29920881
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Plaza de España (česky Španělské náměstí) je velké náměstí a populární turistická destinace v centru španělského Madridu. Leží na západním konci ulice Gran Vía a východním konci ulice Princesa ve čtvrti Argüelles. Se svými 36 900 m² je Plaza de España jedno z největších španělských náměstí. Na náměstí se nachází pomník spisovatele Miguela de Cervantese y Saavedry a dva významné madridské mrakodrapy (Torre Madrid a Edificio España). Nedaleko od náměstí se rovněž nachází Královský palác (španělsky Palacio Real).

Historie[editovat | editovat zdroj]

3. května 1808, obraz Francisca Goyi zachycující popravu povstalců

Plaza de España se nachází na kopci jménem Príncipe Pío. Na tomto místě v roce 1808 Francouzi popravovali vězně zajaté během povstání proti francouzské invazi z 2. května téhož roku.

Cervantesův památník[editovat | editovat zdroj]

Uprostřed náměstí stojí památník španělského novelisty, básníka a dramatika Miguela de Cervantese y Saavedry. Autory památníku jsou architekti Rafael Martínez Zapatero a Pedro Muguruza a sochař Lorenzo Coullaut Valera. Většina památníku byla postavena mezi lety 1925 a 1930. Stavba byla dokončena mezi lety 1956 a 1967 a jejím vedoucím byl Federico Coullaut-Valera Mendigutia, syn původního sochaře.

V ústřední části památníku se nachází kamenná socha samotného Cervantese, která hledí na bronzové sochy Dona Quijota a Sancho Panzy. Po stranách jsou dvě kamenné sochy žen, reprezentace „pravých lásek“ Dona Quijota: jedna je prostá vesnická žena Aldonza Lorenzo a druhá krásná imaginární Dulcinea del Toboso.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Přilehlé budovy[editovat | editovat zdroj]

Na náměstí lze nalézt dvě z nejvyšších madridských staveb: Torre Madrid a Edificio España. Torre de Madrid (142 m) se nachází na rohu Plaza de España při začátku ulice Calle Princesa. Byla postaven mezi lety 1954 a 1957 a svého času byla nejvyšší betonovou stavbou na světě a až do roku 1982, kdy byla postavena Torrespaña, byla nejvyšší budovou ve Španělsku. Edificio España (117 m) tvoří dominantu náměstí a byla postavena roku 1953. Dnes je osmou nejvyšší stavbou v Madridu, nicméně zůstává nevyužitá.

Nachází se zde také Casa Gallardo, dům postavený roku 1911 a považovaný za jednu z nejpřednějších ukázek secesní architektury ve městě.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Náměstí je obsluhovány mnohými denními i nočními autobusovými linkami. Kromě toho se ve východním rohu náměstí nachází vstup do stejnojmenné stanice metra. Stanice je obsluhována linkami 3 a 10 a je propojená se stanicí Noviciado linky 2.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Plaza de España (Madrid) na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]