Plamenka latnatá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Plamenka latnatá

alternativní popis obrázku chybí
Plamenka latnatá, růžově kvetoucí kultivar
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: vřesovcotvaré (Ericales)
Čeleď: jirnicovité (Polemoniaceae)
Rod: plamenka (Phlox)
Binomické jméno
Phlox paniculata
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Plamenka latnatá (Phlox paniculata) je rod rostlin patřící do čeledě jirnicovité (Polemoniaceae). Pochází ze Severní Ameriky, je původní na východě a ve střední části USA, především v povodí řeky Ohio a na středním toku řeky Mississippi. Je pěstována a šlechtěna, takže se pěstuje mnoho v květu barevně odlišných kultivarů. Původní druh roste na výživných naplavených půdách na okrajích křovin.[1]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Dorůstá výšky 50–120 cm, kvete v červenci až srpnu. Tvoří trsy přímých tvrdých lodyh, naspodu dřevnatějících, které jsou po cele délce olistěné. Má sytě zelené, široce kopinaté listy, které jsou vstřícné a křižmostojné. Lodyhy se větví až na samém vrcholu v bohatou kopulovitou latu. Květy mají dlouhou trubku a plochý kulovitý okraj z pěti širokých plátků, které se překrývají. U původního druhu jsou květy karmínově růžové až fialově červené, u kulturních odrůd jsou i bílé, lososově růžové, ohnivě červené nebo modravě fia­lové.[1]

Použití[editovat | editovat zdroj]

Plamenku latnatou lze použít v ČR jako okrasnou rostlinu.Vhodná je například do dobře udržovaných záhonů a venkovských zahrad.

Pěstování[editovat | editovat zdroj]

Kulturní odrůdy se množí řízkováním mladých výhonků na jaře při rašený nebo kořenovými řízky. Semena klíčí špatně, teprve po jarovizaci, až je přejde mráz, a nemají kvality původního kultivaru.[1] Podléhá houbovým chorobám.

Nároky[editovat | editovat zdroj]

Potřebují výživnou půdu a dostatečnou zálivku. Preferují polostín, ale rostou i na přímém slunci.

Plamenka latnatá, plody

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c VANĚK, JOSEF, Vaněk, Josef; PĚTIVOKÝ, B.. Zahradnické květinářství. 1.. vyd. [s.l.] : Chrudim : nákl. vl., 1949. 000128363.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]