Plamenka latnatá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxPlamenka latnatá
alternativní popis obrázku chybí
Plamenka latnatá, růžově kvetoucí kultivar
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád vřesovcotvaré (Ericales)
Čeleď jirnicovité (Polemoniaceae)
Rod plamenka (Phlox)
Binomické jméno
Phlox paniculata
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Plamenka latnatá (Phlox paniculata) je druh rostliny z čeledi jirnicovité (Polemoniaceae). Pochází ze Severní Ameriky, je původní na východě a ve střední části USA, především v povodí řeky Ohio a na středním toku řeky Mississippi. Je pěstována a šlechtěna, takže se pěstuje mnoho v květu barevně odlišných kultivarů. Původní druh roste na výživných naplavených půdách na okrajích křovin.[1]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Dorůstá výšky 50–120 cm, kvete v červenci až srpnu. Tvoří trsy přímých tvrdých lodyh, naspodu dřevnatějících, které jsou po cele délce olistěné. Má sytě zelené, široce kopinaté listy, které jsou vstřícné a křižmostojné. Lodyhy se větví až na samém vrcholu v bohatou kopulovitou latu. Květy mají dlouhou trubku a plochý kulovitý okraj z pěti širokých plátků, které se překrývají. U původního druhu jsou květy karmínově růžové až fialově červené, u kulturních odrůd jsou i bílé, lososově růžové, ohnivě červené nebo modravě fia­lové.[1]

Použití[editovat | editovat zdroj]

Plamenku latnatou lze použít v ČR jako okrasnou rostlinu.Vhodná je například do dobře udržovaných záhonů a venkovských zahrad.

Pěstování[editovat | editovat zdroj]

Kulturní odrůdy se množí řízkováním mladých výhonků na jaře při rašený nebo kořenovými řízky. Semena klíčí špatně, teprve po jarovizaci, až je přejde mráz, a nemají kvality původního kultivaru.[1] Podléhá houbovým chorobám.

Nároky[editovat | editovat zdroj]

Potřebují výživnou půdu a dostatečnou zálivku. Preferují polostín, ale rostou i na přímém slunci.

Plamenka latnatá, plody

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c VANĚK, JOSEF, Vaněk, Josef; PĚTIVOKÝ, B. Zahradnické květinářství. 1.. vyd. [s.l.]: Chrudim : nákl. vl., 1949. 000128363. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]