Pilmatueia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxPilmatueia
Stratigrafický výskyt: Spodní křída, asi před 135 miliony let
Chybí zde svobodný obrázek
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Podřád Sauropodomorpha
Nadčeleď Diplodocoidea
Čeleď Dicraeosauridae
Rod Pilmatueia
Binomické jméno
Pilmatueia faundezi
Coria et al., 2018
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pilmatueia ("z lokality Pilmatué") byl rod středně velkého sauropodního dinosaura z čeledi Dicraeosauridae, který žil v období rané křídy (věk valangin, asi před 140 až 133 miliony let) na území dnešní Argentiny (patagonská provincie Neuquén).

Objev[editovat | editovat zdroj]

Fosilie tohoto sauropoda byly objeveny v sedimentech souvrství Mulichinco a formálně popsány v roce 2018 týmem paleontologů, typovým (a jediným známým) druhem je P. faundezi.[1] Rodové jméno bylo zvoleno podle lokality objevu (Pilmatué, 9 kilometrů severovýchodně od Las Lajas), druhové je poctou řediteli místního muzea Ramónu Faúndezovi, který od roku 2009 finančně podporoval vykopávky v této lokalitě.

Výzkum obratlů tohoto sauropoda potvrdil, že u nich byl přítomen rozsáhlý systém dutin a v nich umístěných vzdušných vaků, který zřejmě zlepšoval respiraci tohoto dinosaura. Je zajímavé, že u jiných dikreosauridů byly dutiny v obratlech a dalších kostech poměrně výrazně redukované.[2]

Význam[editovat | editovat zdroj]

Pilmatueia je vůbec prvním dikreosauridem, známým z období valanginu. Zároveň je také nejstarším známým dikreosauridem z křídové periody. Představuje zástupce evoluční radiace této skupiny sauropodů na přelomu jury a křídy a je významným příspěvkem k lepšímu pochopení evoluce sauropodů v poměrně málo probádaném období spodní křídy. Ze stejných sedimentů pochází také fosilie karcharodontosauridního teropoda rodu Lajasvenator, který mohl lovit například mláďata tohoto sauropoda.

Systematické zařazení[editovat | editovat zdroj]

Tento druh je podle autorů popisné studie sesterským taxonem k známějšímu druhu Amargasaurus cazaui, kterému se podobá i v mnoha anatomických znacích zejména na osové kostře (ve stavbě obratlů).

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Coria, R. A.; et al. (2010). "First record of a Valanginian (Lower Cretaceous) dinosaur association from South America". Journal of Vertebrate Paleontology, Abstracts for the 2010 Annual Meeting 75A.
  • Coria, R. A.; et al. (2012). "First record of a dicraeosaurid sauropod from the Lower Cretaceous (Valanginian) of Neuquén Basin". XXVI Jornadas Argentinas de Paleontología de Vertebrados. Ameghiniana 49(Supplement): R44.
  • Gallina, P. A.; et al. (2014). "A diplodocid sauropod survivor from the Early Cretaceous of South America", PLoS ONE 9(5): e97128.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]