Pierre Monteux

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pierre Monteux
Pierre Monteux
Základní informace
Rodné jméno Pierre Benjamin Monteux
Narození 4. dubna 1875
Paříž
Úmrtí 1. července 1964 (ve věku 89 let)
Hancock
Žánry klasická hudba
Povolání hudebník
Nástroje housle, viola
Ocenění Zlatá medaile Royal Philharmonic Society (1963)
Děti Claude Monteux
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pierre Benjamin Monteux (4. dubna 18751. července 1964) byl francouzský dirigent. Poté, co studoval hru na housle a violu, působil po dobu jedné dekády jako hráč v orchestrech a později také jako občasný dirigent; pravidelnou práci dirigenta získal v roce 1907. Do širšího povědomí se dostal když v letech 1911 až 1914 dirigoval světové premiéry děl jako Stravinského Svěcení jara, Ravelův Daphnis et Chloé či Debussyho Jeux pro baletní společnost Ballets russes Sergeje Ďagileva. V následujícím půlstoletí dirigoval různé orchestry po celém světě.

V letech 1917 až 1919 byl šéfdirigentem v oblasti francouzského repertoáru Metropolitan OperaNew Yorku. Rovněž vedl orchestry Boston Symphony Orchestra (1919–1924), Amsterdam Concertgebouw Orchestra (1924–1934), Orchestre Symphonique de Paris (1929–1938) a San Francisco Symphony (1936–1952). V roce 1961, ve věku šestaosmdesáti let, se stal hlavním dirigentem orchestru London Symphony Orchestra, čemuž se věnoval až do své smrti o tři roky později. Přestože byl znám především pro dirigování francouzského repertoáru, měl rád spíše hudbu německých skladatelů, především Johannese Brahmse. Neměl rád nahrávání představení kvůli tomu, že je to v rozporu se spontánností, přesto však existuje velké množství záznamů jeho koncertů.

Monteux byl rovněž známý jako učitel. V roce 1932 založil dirigentskou třídu v Paříži, která se vyvinula do letní školy a kterou později přesunul do svého letního sídla v obci Les Baux-de-Provence na jihu Francie. Poté, co se v roce 1942 natrvalo přestěhoval do USA a dostal zde státní občanství, založil školu pro dirigenty a orchestrální hudebníky se sídlem ve městě Hancock (stát Maine). Mezi jeho studenty, ať už ve Francii či ve Spojených státech, patřila řada lidí, kterým se později dostalo světového uznání. Patří mezi ně například Igor Markevitch, Neville Marriner, André Previn, Lorin Maazel a Seiji Ozawa. Škola ve své činnosti pokračovala i po Monteuxově smrti.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pierre Monteux na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]