Pier Francesco Tosi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pier Francesco Tosi
Pier Francesco Tosi.jpg
Základní informace
Narození 13. srpna 1654
Cesena
Původ italský
Úmrtí 16. července 1732 (ve věku 77 let)
Faenza
Povolání italský zpěvák-kastrát, hudební skladatel a pedagog
Hlasový obor soprán
Rodiče Giuseppe Felice Tosi
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pier Francesco Tosi (13. srpna 1654 Cesena16. července 1732 Faenza) byl italský zpěvák-kastrát, hudební skladatel a autor významné školy zpěvu, která poskytuje jedinečný pohled do technických a sociálních aspektů barokní vokální hudby.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 13. srpna 1654 v Ceseně, v italském kraji Emilia-Romagna. Hudební vzdělání získal u svého otce, známého skladatele a varhaníka Giuseppe Tosiho. V dětství byl kastrován, aby jeho soprán zůstal vysoký a čistý.

Titulní strana anglického vydání díla Osservazioni...

V letech 1676–1677 zpíval v chrámu v Římě a v letech 1681–1685 v milánské katedrále. Odtud byl vyloučen pro „nepřístojné chování“. Z té doby je jen málo informací o jeho hudební činnosti. Jediné zaznamenané operní představení ve kterém účinkoval se konalo v roce 1687 v Reggio nell'Emilia (byla to opera Giovanni Varischina Odoacre) a nějaký čas pobýval v Janově.

Od roku 1693 žil Tosi v Londýně, kde si otevřel pěveckou školu a pravidelně zpíval na veřejných koncertech. V roce 1701 přijel do Vídně, kde působil nejen jako dvorní kapelník, ale i jako diplomat ve službách císaře Josefa I. V roce 1724 se vrátil do Anglie nadšený hudbou Georga Friedricha Händela. Znovu vyučoval zpěv a stal se zakládajícím členem Akademie staré hudby (Academy of Ancient Music) Na sklonku života se vrátil do Itálie a přijal kněžské svěcení.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Jako zpěvák se proslavil nejen v Itálii, ale v celé Evropě, nicméně nejvíce byl uznáván jako vynikající učitel zpěvu a hudební teoretik. Jeho spis Opinioni de’ cantori antichi e moderni o sieno Osservazioni sopra il canto figurato (Názory starověkých i současných pěvců...) byl okamžitě přeložen do němčiny a do angličtiny a stal se základní učebnicí pěveckého mistrovství po celé století.

Kromě zpěvu a výuky zpěvu působil i jako hudební skladatel, i když jeho tvorba nebyla příliš početná. Je znám jako autor oratoria Umučení svaté Kateřiny (Il martirio di Santa Caterina) a několika árií a kantát.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]