Picoides

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxPicoides
Stav taxonu: parafyletický
alternativní popis obrázku chybí
Strakapoud americký
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaptáci (Aves)
Podtřídaletci (Neognathae)
Řádšplhavci (Piciformes)
Čeleďdatlovití (Picidae)
RodPicoides (datlík/strakapoud)
Lacépède, 1799
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Picoides je rod datlovitých ptáků. V češtině se pojmenovává buď jako datlík (skupina tří druhů zvaná Picoides sensu stricto) nebo jako strakapoud. Vymezení rodu je diskutabilní. Z molekulárních prací rod vychází jako parafyletický[1][2], blízce příbuzný rodu Veniliornis (česky datel), zároveň jsou do něj řazeni i některé druhy z rodu Dendrocopos (strakapoud velký D. major, strakapoud malý D. minor, strakapoud bělohřbetý D. leucotos, strakapoud ussurijský D. kizuki). Do rodu Picoides bývá také někdy řazen datel šedohnědý (Veniliornis fumigatus) protože molekulárně vychází do skupiny k druhům strakapoud Stricklandův, strakapoud americký a strakapoud mniší.

Druhy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Weibel, A. C., Moore, W. S., 2002: Molecular Phylogeny of a Cosmopolitan Group of Woodpeckers (Genus Picoides) Based on COI and cyt b Mitochondrial Gene Sequences, Molecular Phylogenetics and Evolution 22: 65-75.
  2. Moore, W. S., Weibel, A. C., Agius, A., 2006: Mitochondrial DNA phylogeny of the woodpecker genus Veniliornis (Picidae, Picinae) and related genera implies convergent evolution of plumage patterns, Biological Journal of the Linnean Society 87: 611-624.