Pibul Songgram

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pibul Songgram
PPS 2.JPG
Stranická příslušnost
Členství Khana Ratsadon

Narození 14. července 1897
Nonthaburi
Úmrtí 11. června 1964 (ve věku 66 let)
Sagamihara
Místo pohřbení Wat Phra Si Mahathat (13°52′26″ s. š., 100°35′39″ v. d.)
Choť La-iad Bhandhukravi
Děti Nitya Pibulsonggram
Alma mater Chulachomklao Royal Military Academy
Profese politik a voják
Náboženství Théraváda
buddhismus
Ocenění Grand Cross of Naval Merit with white badge (1955)
velkokříž Záslužného řádu Spolkové republiky Německo
Řád Sikatuna
Řád květů paulovnie
Záslužný řád Německého orla
… více na Wikidatech
Podpis Pibul Songgram, podpis
Commons Plaek Pibulsonggram
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Polní maršál Pibul Songgram (14. července 1897 Nonthaburi - 11. června 1964 Sagamihara) byl thajský vojenský důstojník a politik, který v letech 1938–1944 a 1948–1957 působil jako thajský předseda vlády a diktátor.

Pibul Songgram byl členem Královské siamské armády a Lidové strany, první politické strany v Thajsku. Vedl siamskou revoluci v roce 1932, která transformovala Thajsko z absolutní monarchie na konstituční monarchii. Pibul Songgram se stal třetím předsedou vlády Thajska v roce 1938 a založil vojenskou diktaturu inspirovanou italským fašismem Benita Mussoliniho. Propagoval thajský nacionalismus a sinofobii a ve druhé světové válce se postavil na stranu Japonska. Zahájil modernizační kampaň známou jako thajská kulturní revoluce, která byla vyhlášena řadou 12 dekretů; mimo jiné se změnil název země ze Siam na Thajsko a byl propagován společný thajský jazyk.

Pibul Songgram byl v roce 1944 sesazen Národním shromážděním a nahrazen členy Svobodného thajského hnutí, ale vrátil se v roce 1947 pučem k moci. Ve studené válce spojil Thajsko s antikomunistickou stranou, vstoupil pod velením OSN do korejské války, opustil fašismus a budoval fasádu demokracie. Druhé období jeho vlády bylo sužováno politickou nestabilitou a došlo k řadě pokusů o státní převrat: proběhlo spiknutí generálního štábu armády v roce 1948, palácová vzpoura v roce 1949 a Manhattanská vzpoura v roce 1951. Pibul Songgram se od poloviny 50. let snažil přeměnit Thajsko na volební demokracii, ale byl svržen v roce 1957 a odešel do exilu v Japonsku, kde v roce 1964 zemřel.

Pibul Songgram je doposud (k roku 2021) nejdéle sloužícím předsedou vlády Thajska, celkem zemi vládl 15 let a jeden měsíc.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Plaek Phibunsongkhram na anglické Wikipedii.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]