Pevnost Boyard

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Další významy jsou uvedeny na stránce Pevnost Boyard (rozcestník).
Pevnost Boyard
Fort boyard vue aérienne.jpg
Účel stavby
Materiál dimension stone
Současný majitel departmental council of Charente-Maritime
Poloha
Adresa Pleine mer, Île-d'Aix, FrancieFrancie Francie
Souřadnice
Další informace
Kód památky PA00104714
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pevnost Boyard

Pevnost Boyard leží mezi ostrovy Aix a Oléron v úžině Pertuis d'Antioche u západního pobřeží Francie.

Zbudování podobné pevnosti bylo zvažováno již od dokončení arzenálu v roce 1666, ale pevnostní stavitel Sébastien Vauban myšlenku králi Ludvíku XIV. rozmluvil slovy: „Pane, bylo by snazší chytit do zubů Měsíc než usilovat o stavbu v takové lokalitě.“

Pevnost se začala stavět až za vlády Napoleona, v roce 1801, za účelem ochrany pobřeží (a obzvláště arzenálu v Rochefortu) před případnými nájezdy cizích (zejména britských) námořních sil. V té době měly kanóny omezený dostřel a vzdálenost mezi ostrovy Aix a Oléron byla příliš velká na to, aby se z nich dalo zabránit průnikům.

Následovaly obtíže se stavbou pískovcových základů a projekt byl roku 1809 přerušen. Znovu se pokračovalo až od roku 1837, za vlády Ludvíka Filipa, kdy došlo k opětovnému zesílení napětí mezi Francií a Velkou Británií. Pevnost byla dostavěna roku 1857. V té době již ale doznal dostřel děl velkého zlepšení a pevnost pozbyla potřeby.

V pevnosti Boyard, dlouhé 61, široké 31 a vysoké 20 metrů, konalo službu 250 vojáků. V době vlády Pařížské komuny sloužila pevnost jako vězení. Po několika letech byla opuštěna.

Pevnost Boyard v popkultuře[editovat | editovat zdroj]

Pevnost se, patrně ještě před rekonstrukcí, objevila ve filmu Dobrodruzi z roku 1967 (hlavní postavy Alain Delon, Lino Ventura a Joanna Shimkus).[1][2]

Od roku 1990 byla pevnost místem konání stejnojmenné populární soutěže (české televize ji vysílaly pod názvem Klíče od pevnosti Boyard; od roku 2016 začala TV Prima natáčet a vysílat i vlastní verzi s českými účastníky pod názvem Pevnost Boyard). Pro ulehčení přístupu televizní techniky byla po stranách pevnosti instalována zařízení podobná vrtným věžím.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. galerie k filmu Dobrodruzi
  2. galerie k filmu Dobrodruzi

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]