Pevnost Boyard

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Možná hledáte: Klíče od pevnosti Boyard (soutěž).
Pevnost Boyard
Pohled ze vzduchu

Pevnost Boyard leží mezi ostrovy Aix a Oléron v úžině Pertuis d'Antioche u západního pobřeží Francie.

Zbudování podobné pevnosti bylo zvažováno již od dokončení arzenálu v roce 1666, ale Vauban myšlenku králi Ludvíku XIV. rozmluvil slovy: „Pane, bylo by snazší chytit do zubů Měsíc než usilovat o stavbu v takové lokalitě.“

Pevnost se začala stavět až za vlády Napoleona, v roce 1801, za účelem ochrany pobřeží (a obzvláště arzenálu v Rochefortu) před případnými nájezdy cizích (zejména britských) námořních sil. V té době měly kanóny omezený dostřel a vzdálenost mezi ostrovy Aix a Oleron byla příliš velká na to, aby se z nich dalo průnikům zabránit.

Následovaly obtíže se stavbou pískovcových základů a projekt byl roku 1809 přerušen. Znovu se pokračovalo až od roku 1837, za vlády Ludvíka Filipa, kdy došlo k opětovnému zesílení napětí mezi Francií a Velkou Británií. Pevnost byla dostavěna roku 1857. V té době již ale doznal dostřel děl velkého zlepšení a pevnost pozbyla potřeby.

V pevnosti Boyard, dlouhé 61, široké 31 a vysoké 20 metrů, konalo službu 250 vojáků.

V době vlády Pařížské komuny sloužila pevnost jako vězení. Po několika letech byla opuštěna.

Od roku 1990 byla pevnost Boyard místem konání stejnojmenné populární soutěže (české televize ji vysílaly pod názvem Klíče od pevnosti Boyard). Pro ulehčení přístupu televizní techniky byla po stranách pevnosti instalována zařízení podobná vrtným věžím.

Pevnost Boyard ve filmu[editovat | editovat zdroj]

Pevnost si, patrně před rekonstrukcí, zahrála ve filmu Dobrodruzi z roku 1967 (hlavní postavy Alain Delon, Lino Ventura a Joanna Shimkus), což dokazují i fotografie k tomuto snímku na ČSFD[1][2].

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.csfd.cz/film/32459-dobrodruzi/galerie/strana-2/?type=1 [galerie k filmu Dobrodruzi]
  2. http://www.csfd.cz/film/32459-dobrodruzi/galerie/strana-3/?type=1 [galerie k filmu Dobrodruzi]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 45°59′58,78″ s. š., 1°12′50,65″ z. d.