Klíče od pevnosti Boyard

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Možná hledáte: Pevnost Boyard nebo další významy.
Klíče od pevnosti Boyard
Pevnost Boyard
Základní informace
Původní název Les clés de Fort Boyard
Formát soutěžní pořad
Země původu FrancieFrancie Francie
Jazyk francouzština
Produkce a televizní štáb
Distributor Pearson Television
Premiérové vysílání
TV stanice Antenne 2 a France 2
Vysíláno 1990 –
Klíče od pevnosti Boyard na ČSFD FDb SZ IMDb TV.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Klíče od pevnosti Boyard (ve francouzském originále Les clés de Fort Boyard) je francouzská dobrodružná televizní soutěž, v níž soutěží vždy šestičlenný tým, který v průběhu soutěže plní nejrůznější úkoly a jehož konečným cílem je uhodnout heslo k otevření trezoru. Výhru pak soutěžící obvykle věnují na charitativní účely.

Soutěž vznikla v roce 1990 a v Česku ji vysílala Česká televize, později také TV Nova. V průběhu let byla také vysílána v různých regionálních mutacích, dokonce i na Slovensku. Od 2. února 2012 vysílala tuto soutěž (její britskou verzi nazvanou Fort Boyard) také televizní stanice Prima Cool. V roce 2013 Prima Cool vysílá i originální francouzskou verzi.

Pravidla soutěže[editovat | editovat zdroj]

V sezóně 2020 soutěží kvůli koronavirové epidemii pouze pětičlenné týmy a soutěž doprovází řada opatření (např. nošení roušek nebo vynechání zkoušek s kontaktem s jinými lidmi). Soutěž samotná je rozdělena na mnoho části. V první z nich je úkolem soutěžících v časovém limitu 50 minut získat 8 klíčů. Klíče získávají za splnění úkolů v místnostech po celé pevnosti. Během této části mají soutěžicí možnost při zastavené časomíře získat v soubojích proti rodině Boo (Little Boo, Lady Boo a Big Boo) v kleci u Rouge 3 klíče. V další části se pak tým přesunuje do sálu rozhodnutí, kde se musí zajatci u Soudkyně (Blanche) osvobodit splněním zpravidla jednoduchého úkolu na štěstí, nebo zručnost. Pokud jej ale nezvládnou, zůstanou ve vězení až do boje s Pány temnot. Pokud družstvo nenasbírá 8 klíčů, někteří soutěžící se musí obětovat a též plnit úkol Blanche. V třetí části získávají soutěžící indicie, které jim napoví konečné heslo k trezoru. V sezóně 2020 je k dispozici 5 úkolů. V úkolech je zpravidla velmi těžké překonat svůj strach, a tak před touto částí mají soutěžící možnost získat žolíka – pokud jeden ze soutěžících zhltne celou pálivou papričku. Žolík umožní vyměnit člověka na jednu zkoušku. V další části se osvobozují vězni, kteří nezvládli úkol v sálu rozhodnutí – na svůj únik mají 2 minuty, pokud to nestihnou, přebytečný čas se jim odečte od času v sálu s pokladem. Dále soutěžící bojují proti Pánům temnot, aby získali čas pro získání peněz. V sezóně 2020 mají v základu 3 minuty a za každý vyhraný duel mají 15 sekund. Jsou čtyři duely a pokud prohrají, čas neztratí. Je nutno podotknout, že každý rok se pravidla trochu mění, tohle je popis pravidel pro sezónu 2020.

Postavy[editovat | editovat zdroj]

Postavy vystupující v soutěži se liší v různých sériích. Mezi nejznámější patří:

 • otec Fura (fr. Le père Fouras, hráli ho Michel Scourneau v roce 1990, Yann Le Gac v letech 1991–2001, v roce 2002 Didier Hervé a od roku 2003 opět Yann Le Gac)
 • Profesor (v originále The Professor, hrál Geoffrey Bayldon, v dílech z produkce Velká Británie, 1.–4. série)
 • Captain Baker (nahradil Profesora, hraje Tom Baker, v dílech z produkce Velká Británie, série 5)
 • Paklíč odmyká a zamyká dveře úkolů na klíč (trpasličí průvodce po pevnosti, v originále Passe-Partout, Jacques, hraje André Bouchet)
 • Pačes měří čas hádání hádanek (u Profesora nebo Captaina Bakera) (trpasličí průvodce po pevnosti, v originále Passe-Temps, Jules, hraje Alain Prévost, od roku 1990 do roku 2009)
 • Klíčník (trpasličí průvodce po pevnosti, hraje Anthony Laborde, od roku 2004. V originále Passe-Muraille)
 • Félindra (také Monique, krotitelka tygrů, tygří hlavou ovládá mechanismus pokladnice, hraje Monique Angeon, od roku 1991, s výjimkou roků 1998 a 2006)
 • Kebule („startuje“ hru úderem na gong, stará se o vězně, v originále La Boule, hraje Yves Marchesseau, od roku 1994 do roku 2014, kdy 29. září 2014 zemřel)
 • Patrice Laffont – první moderátor soutěže (1990–1999)
 • Jean-Pierre Castaldi – druhý moderátor, vystřídal Patrice Laffonta (2000–2002)
 • Olivier Minne – třetí moderátor, vystřídal Jean-Pierra Castaldiho (2003–dosud)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]