Peter Stumpp

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Peter Stumpp
Narození 1525
Úmrtí 1589 (ve věku 63–64 let)
Bedburg
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Peter Stumpp nebo také Peter Stubbe († 28. října 1589) byl německý sedlák a údajně sériový vrah a kanibal známý také jako "vlkodlak z Bedburgu".

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

Nejúplnější zdroj tohoto tématu je brožura o 16 stranách vydaná v Londýně roku 1590, zřejmě překlad německého tisku, jehož se nedochovala žádná kopie. Anglické brožury se dochovaly dvě kopie, které byly znovu objeveny okultistou Montague Summersem v roce 1920. Brožura popisuje Stumppův život, údajné zločiny a soud, včetně mnoha výpovědí sousedů a svědků v soudním procesu.

Další informace lze nalézt v deníku Hermanna z Weinsbergu, radního z Kolína nad Rýnem, s mnoha ilustracemi, které však byly tisknuty v jižním Německu a pravděpodobně založené na německé verzi anglické brožury. Originální dokumenty se pravděpodobně ztratily za válek, které byly po staletí v Porýní.

Život[editovat | editovat zdroj]

Peter Stumpp, jehož jméno lze spelovat také jako Peter Stube, Petr Stubbe, Peter Stübbe nebo Peter Stumpf, se narodil v eufratské vesnici poblíž Bedburgu, okres Kolín. Datum narození není známo, protože místní kostel byl zničen během třicetileté války. Byl to bohatý sedlák a zřejmě vlivný člen venkovské komunity. Po roce 1580 byl pravděpodobně vdovec se dvěma dětmi – dívka se jmenovala Beele (Sybil), zřejmě byla starší 15 let a syn neznámého věku. Pár let před svým soudem měl intimní vztah se vzdálenou příbuznou Katarínou Trumpovou (také vyslovováno "Trumpenová" nebo "Trompenová").

Obvinění[editovat | editovat zdroj]

V roce 1589 měl Stumpp soudní proces, kde byl vylíčen jako nejhnusnější a nejslavnější vlkodlak v historii. Po mučení na skřipci se přiznal k ovládání černé magie od svých 12 let. Prohlásil, že mu ďábel dal kouzelný opasek, který mu umožňoval se proměnit „na něco chamtivého, hltajícího vlka, silného a mocného, s očima velkýma a hlubokýma, které v noci jiskřily jako oheň, ústa velká a široká, s nejvíce ostrýma a krutýma zubama, obrovským tělem a mocnými tlapami." Pokud sundal opasek, mohl se proměnit zpět na člověka.

Dále vypovídá, že po 25 let byl nenasytný ("krvežíznivý") a cpal se masem koz, jehňat a ovcí, stejně tak masem mužů, žen a dětí. Ze strachu před mučením se přiznal k zabíjení a pozření čtrnácti dětí, dvou těhotných žen a jejich zárodků. Jedním ze čtrnácti dětí měl být jeho vlastní syn.

Stumpp nebyl obviněn jen ze sériové vraždy a z kanibalismu, ale také že měl poměr-incest se svojí dcerou, která byla odsouzena k smrti s ním. Krom toho se také přiznal ke styku se sukubami, které k němu poslal ďábel.

Poprava[editovat | editovat zdroj]

Jeho poprava je jednou z nejsurovějších, které byly zaznamenány: byl umístěn na kolo, kde bylo jeho maso odtrháno od těla, na deseti místech po pažích a nohou byl pálen rozpálenými štípačkami. Jeho údy byly zlomeny tupou stranou hlavy sekery, kvůli obavám o jeho možné navrácení ze záhrobí následovalo stětí hlavy a upálení. Jeho dcera Sybil (Beell) a jeho milenka Katarina Trumpová byly uškrceny a upáleny společně se Stumppovým tělem. Zdroje neuvádí za jaké zločiny byly ony odsouzeny k smrti. Jako varování před podobnými skutky umístily místní autority kůl s mučicím kolem, figurkou vlka na něm a na samý vrchol kůlu umístily sťatou hlavu Petera Stumppa.

Pozadí[editovat | editovat zdroj]

Je naprosto nemožné určit zpětně zda se Stumpp dopustil zločinů, ze kterých byl obviněn. Možná byl sériový vrah, ale v anglické brožuře se nachází mnoho rozporuplných detailů s historickými fakty.

V kultuře[editovat | editovat zdroj]

  • Americká metalová skupina Macabre nazpívala píseň o Peterovi Stumppovi s názvem „The Werewolf of Bedburg“ (Vlkodlak z Bedburgu); lze ji najít na albu Murder Metal.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Peter Stumpp na anglické Wikipedii.