Peter Stumpp

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Peter Stumpp
Peter Stump.jpg
Narození 1525
Úmrtí 1589 (ve věku 63–64 let)
Bedburg
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Peter Stumpp nebo také Peter Stubbe († 28. října 1589) byl německý sedlák a údajně sériový vrah a kanibal známý také jako "vlkodlak z Bedburgu".

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

Nejúplnější zdroj tohoto tématu je brožura o 16 stranách vydaná v Londýně roku 1590, zřejmě překlad německého tisku, jehož se nedochovala žádná kopie. Anglické brožury se dochovaly dvě kopie, které byly znovu objeveny okultistou Montague Summersem v roce 1920. Brožura popisuje Stumppův život, údajné zločiny a soud, včetně mnoha výpovědí sousedů a svědků v soudním procesu.

Další informace lze nalézt v deníku Hermanna z Weinsbergu, radního z Kolína nad Rýnem, s mnoha ilustracemi, které však byly tisknuty v jižním Německu a pravděpodobně založené na německé verzi anglické brožury. Originální dokumenty se pravděpodobně ztratily za válek, které byly po staletí v Porýní.

Život[editovat | editovat zdroj]

Peter Stumpp, jehož jméno lze vyslovovat také jako Peter Stube, Petr Stubbe, Peter Stübbe nebo Peter Stumpf, se narodil ve vesnici Epprath poblíž Bedburgu nedaleko Kolína nad Rýnem. Datum narození není známo, protože místní kostel byl zničen během třicetileté války. Byl to bohatý sedlák a zřejmě vlivný člen venkovské komunity. Po roce 1580 byl pravděpodobně vdovec se dvěma dětmi – dívka se jmenovala Beele (Sybil), zřejmě byla starší 15 let a syn neznámého věku. Pár let před svým soudem měl intimní vztah se vzdálenou příbuznou Katarinou Trumpovou (také vyslovováno "Trumpenová" nebo "Trompenová").

Obvinění[editovat | editovat zdroj]

V roce 1589 měl Stumpp soudní proces, kde byl vylíčen jako nejhnusnější a nejslavnější vlkodlak v historii. Po mučení na skřipci se přiznal k ovládání černé magie od svých 12 let. Prohlásil, že mu ďábel dal kouzelný opasek, který mu umožňoval se proměnit „na něco chamtivého, silného a mocného hltajícího vlka s očima velkýma a hlubokýma, které v noci jiskřily jako oheň, s ústy velkými a širokými, s nejostřejšími a nejkrutějšími zuby, obrovským tělem a mocnými tlapami." Pokud sundal opasek, mohl se proměnit zpět na člověka.

Dále vypovídá, že po 25 let byl nenasytný ("krvežíznivý") a cpal se masem koz, jehňat a ovcí, stejně tak masem mužů, žen a dětí. Ze strachu před mučením se přiznal k zabíjení a pozření čtrnácti dětí, dvou těhotných žen a jejich zárodků. Jedním ze čtrnácti dětí měl být jeho vlastní syn.

Stumpp nebyl obviněn jen ze sériové vraždy a z kanibalismu, ale také z incestního poměru se svojí dcerou, která byla odsouzena k smrti s ním. Krom toho se také přiznal ke styku se sukubami, které k němu poslal ďábel.

Poprava[editovat | editovat zdroj]

Jeho poprava je jednou z nejsurovějších, které byly kdy zaznamenány. Byl připoután ke kolu. Na deseti místech bylo jeho maso trháno pomocí rozpálených kleští. Jeho údy byly zlomeny tupou stranou hlavy sekery, kvůli obavám o jeho možné navrácení ze záhrobí následovalo stětí hlavy a upálení. Jeho dcera Sybil (Beell) a jeho milenka Katarina Trumpová byly uškrceny a upáleny společně se Stumppovým tělem. Zdroje neuvádí, za jaké zločiny byly ony odsouzeny k smrti. Jako varování před podobnými skutky umístily místní autority kůl s mučicím kolem, figurkou vlka na něm a na samý vrchol kůlu umístily sťatou hlavu Petera Stumppa.

Pozadí[editovat | editovat zdroj]

Je naprosto nemožné určit zpětně zda se Stumpp dopustil zločinů, ze kterých byl obviněn. Možná byl sériový vrah, ale v anglické brožuře se nachází mnoho rozporuplných detailů s historickými fakty.

V kultuře[editovat | editovat zdroj]

  • Americká metalová skupina Macabre nazpívala píseň o Peterovi Stumppovi s názvem „The Werewolf of Bedburg“ (Vlkodlak z Bedburgu); lze ji najít na albu Murder Metal.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Peter Stumpp na anglické Wikipedii.