Peter L. Berger

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Peter L. Berger
Narození 17. března 1929 (87 let)
Vídeň
Alma mater Wagner College
The New School
Povolání sociolog, teolog a vysokoškolský pedagog
Zaměstnavatel Bostonská univerzita
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Peter Ludwig Berger (17. března 1929) je americký sociolog a luteránský teolog. Jeho asi nejznámější práce nese název Sociální konstrukce reality, kterou napsal společně s Thomasem Luckmannem.

Narodil se ve Vídni. Krátce po druhé světové válce emigroval do Spojených států. V roce 1949 absolvoval Wagner College v New York City, kde získal bakalářský titul. Ve studiích dále pokračoval v nedaleké The New School, kde roku 1952 obdržel doktorský titul. Mezi lety 1956–1958 byl asistentem profesora na University of North Carolina, dalších pět let působil na Hartford Theological Seminary. V následujících letech byl jmenován profesorem, od roku 1985 působí na Bostonské univerzitě.

Asi nejznámější Bergerova teorie je jeho koncept sociální reality, na kterou pohlížel jako na součást vědomí. Velkou část své pozornosti věnoval i náboženství a zkoumal ho z pohledu sociálního konstruktivisty.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Sociální konstrukce reality[editovat | editovat zdroj]

Knihu napsal spolu s Thomasem Luckmannem a patři k nejvýznamnějším publikacím. Kniha se realitu snaží vysvětlit jako společností vytvářený a podmíněný fenomén. Z konstruktivismu vyplývá, že realita nemusí být pouze jedna a hlavně, že nemusí být shodná. A důležitou součástí je i to, že svět z pohledu konstruktivistů není nikdy dokončený. Jeho tvorba se odvíjí a uspořádává hlavně od zkušeností. Po vydání knihy se začala objevovat příliš radikální interpretace, kdy za Bergerem chodili latinskoameričtí revolucionáři s prosbou o radu - "Mluvíte o konstrukci společnosti a my ji chceme rekonstruovat." Rady se údajně nikdy nedočkali. Berger s Luckmannem společně nakonec prohlašovali, že nejsou konstruktivisté.

The Sacred Canopy: Elements of a Sociological Theory of Religion[editovat | editovat zdroj]

V tomto díle se autor věnuje provázanosti sociální konstrukce a náboženství. Důležitým prvkem je jakýsi řád (nomos), který se snaží mít připravenou odpověď na jakoukoliv situaci, která by mohla nastat. Situace a připravenost zmíněného řádu se opět odvíjí od zkušeností. Tento řád si společnost pečlivě hlídá nejen subjektivně, ale i za použití různých institucí, které mají zajistit dohled nad jeho dodržováním a nad tím, že se nebude měnit.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Peter L. Berger na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]