Peter Englund

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Peter Englund
Peter Englund SA 2013.jpg
Narození 4. dubna 1957 (62 let)
Boden
Povolání historik, spisovatel a novinář
Alma mater Uppsalská univerzita
Významná díla Poltava: berättelsen om en armés undergång
Ofredsår
Ocenění Östersunds-Postens litterature price (1991)
Cena Lotten von Kræmera (2000)
Cena Piratena (2001)
Literární cena Selmy Lagerlöfové (2002)
Velká cena literárního klubu za literaturu (2003)
… více na Wikidatech
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Peter Englund (* 4. dubna 1957 Boden, Švédsko) je švédský historik a spisovatel. Od roku 2002 je členem Švédské akademie.

Život[editovat | editovat zdroj]

Peter Englund vystudoval archeologii, historii a filozofii na Univerzitě v Uppsale. Doktorský titul (Ph.D.) získal za disertaci Ohrožený dům (Det hotade huset...) v roce 1989. Už o rok dříve publikoval bestseller Poltava (Poltava. Berättelsen om en armés undergång), popisující bitvu u Poltavy v roce 1709 mezi švédským králem Karlem XII. a ruským carem Petrem Velikým. Poltava jej proslavila a byla přeložena do mnoha světových jazyků. Další kniha Nepokojná léta. Historie třicetileté války (Ofredsår...) byla oceněna prestižní Augustovou cenou a bývá považována za jeden z nejlepších moderních popisů třicetileté války. Na Nepokojná léta volně navázala kniha Nepřemožitelný (Den oövervinnerlige...), ve které se zabýval historií první severní války. Do češtiny byla ještě přeložena kniha Stříbrná maska (Silvermasken...) věnovaná životu švédské královny Kristiny. Jeho knihy bývají ve Švédsku prodávany ve statisícových nákladech a byly přeloženy do mnoha světových jazyků. Od roku 2001 působí Peter Englund jako profesor historie na University College of Film, Radio, Television and Theatre ve Stockholmu. Roku 2002 získal Literární cenu Selmy Lagerlöfové.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Peter Englund, 2009

Ve svých dílech úspěšně kombinuje popis dějin s životopisy méně známých jednotlivců. Velmi často používá odbočky, ve kterých zevrubně popisuje určité téma. Nezůstává u zásadních historických faktů, ale popisuje i způsob myšlení či všední život. Tento způsob ojediněle vede až k používání nedůvěryhodných zdrojů.[1]

Publikace[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ENGLUND, Peter. Nepokojná léta : Historie třicetileté války. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2000. 679 s. ISBN 80-7106-355-X. Kapitola Doslov (autor Zdeněk Hojda), s. 637–640. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]