Perlička supí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Perlička supí

alternativní popis obrázku chybí
Perlička supí v Keni
Stupeň ohrožení podle IUCN
Málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: ptáci (Aves)
Podtřída: letci (Neognathae)
Řád: hrabaví (Galliformes)
Čeleď: perličkovití (Numididae)
Rod: perlička (Acryllium)
G. R. Gray, 1840
Binomické jméno
Acryllium vulturinum
Hardwicke, 1834
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Perlička supí (Acryllium vulturinum) je největší a nejnápadnější zástupce celé čeledi perličkovitých a jediný představitel rodu Acryllium.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Perlička supí dorůstá 61–71 cm a váží 1-1,65 kg. Je zavalitá, s nápadně malou hlavou a dlouhým štíhlým krkem, ocasem a končetinami, které má dokonce nejdelší ze všech perliček. Svůj český, ale i vědecký název získala podle své převážně neopeřené, tmavě zbarvené hlavy, která dosti připomíná hlavu supa. Jinak je perlička supí převážně černá s jemným bílým skvrněním, má kobaltově modré břicho a hruď a tmavý krk, na kterém ji vyrůstají charakteristická, dlouhá, převážně černobíle zbarvená pera.

Hlava perličky supí

Obě pohlaví se zbarvením nijak neliší, sexuální dimorfismus je u nich patrný pouze ve velikosti (samice totiž dorůstá mírně menších rozměrů než samec), mladí ptáci jsou na rozdíl od dospělců převážně šedohnědí se světle modře zbarvenou hrudí a výrazně kratšími ozdobnými pery na krku.

Výskyt a chování[editovat | editovat zdroj]

Perlička supí obývá otevřené a díky své schopnosti vydržet dlouhé období bez vody často i velmi suché lokality s nízkým vegetačním porostem. Vyskytuje se na území severovýchodní Afriky v rozmezí od jižní Etiopie přes Keňu až po severní Tanzanii. Od 2004 je v Červeném seznamu IUCN zařazena do kategorie málo dotčených druhů s populací čítající přibližně 1-2,5 000 000 jedinců.

Perlička supí je společenský pták, který se vyskytuje v hejnech čítajících průměrně 25 jedinců. Většinou se zdržuje na zemi, chová se skrytě a plaše a umí také velmi rychle běhat, vzlétává však jen zřídkakdy. Požírá zejména malé bezobratlé, jako je např. hmyz nebo žížaly, a nejrůznější semena.

Samice ročně klade obvykle 4 - 8 krémově zbarvených vajec, na kterých sama sedí po dobu 23-25 dní. Perlička supí pohlavně dospívá přibližně ve svém 1. roce života. Hlas, jímž se ozývají obě pohlaví, je tříslabičné vrzání, znějící jako vrzání špatně namazaného kolečka. Tok probíhá mírumilovněji než u jiných druhů perliček.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vulturine Guineafowl na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN 2016.3. 8. prosince 2016. Dostupné online. [cit. 2016-12-09]