V tomto článku je použita zastaralá šablona.

Percy Jackson (postava)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Perseus "Percy" Jackson
První výskyt Percy Jackson: Zloděj blesku (kniha)
Poslední výskyt The Trialls of Apollo: The Hidden Oracle
Vytvořený/á Rick Riordan
Ztvárnil/a Logan Lerman (film)
Informace
Narození rok 1994
Postavení hlavní postava
Bydliště Manhattan, New York, poté Tábor Polokrevných, Long Island

Příbuzenstvo
bratranec Nico di Angelo, Jason Grace
otec Poseidon
matka Sally Jackson
bratr Tyson
nevlastní otec Paul Blofis, Gabe Uglliano
strýc Zeus, Hádes
sestřenice Thalia Grace, Bianca di Angelo Hazel Levesque
dědeček Kronos
babička Rheia

Perseus „Percy“ Jackson je hlavní postavou literárního díla Ricka Riordana Percy Jackson a Olympané a filmu (režisér Chris Columbus, hlavní role Logan Lerman. Percy je synem boha moří a oceánů Poseidóna a Sally Jacksonové. Jeho prarodiči pak jsou Kronos a Rheia. Jeho věk v knize je 12-17 let. Percy bydlí na Manhattanu v New Yorku. Jeho nejbližšími přáteli v knize jsou jeho bratr kyklop Tyson, satyr Grover a Annabeth. V každé knize řeší nějaký problém, například musí najít Diův Blesk nebo Hádovu Přilbici temnoty, nebo třeba zachránit kamaráda Grovera ze zajetí kyklopa Polyféma. Každým dílem série se dostává blíž ke konečnému úkolu – porazit titána Krona, který chce svrhnout bohy a zničit lidskou civilizaci. Střetnou se v obrovské bitvě na Manhattnu, kde Kronos padne. Na konci Bitvy o Manhattan chtěli bohové přijmout Percyho mezi sebe, ale to Percy odmítne.

Knižní Percy[editovat | editovat zdroj]

Percy má černé vlasy a zelené oči. Percy byl již sedmkrát vyhozen ze školy. Percyho máma Sally Jacksonová pracovala v cukrárně, kde pekli samé modré sladkosti, a občas Percymu něco donesla domů. Od té doby má Percy nejradši modré jídlo. Percy má meč Anaklusmos, který se mění do podoby propisky a vždy se Percymu objeví v kapse, i když ho ztratí. Jako všichni polobohové má problém s hyperaktivitou, poruchou pozornosti a dyslexií, ale umí číst starořecké texty. Protože je syn boha moře, umí ovládat vodu, která mu léčí zranění, také se může potápět do libovolné hloubky a umí dýchat pod vodou. Dokáže také perfektně ovládat lodě a na moři má perfektní orientační smysl. Protože Poseidon stvořil koně, má pro ně i Percy zvláštní cit a umí s nimi hovořit. Také se přátelí s pegasem Blackjackem.

Filmový Percy[editovat | editovat zdroj]

Filmový Percy má hnědé vlasy a modré oči a ztvárnil ho Logan Lerman. Od knižního Percyho se liší také věkem – v prvním filmu je mu asi tak 16-17 let, kde je take naznačeno, že se zamiloval do Annabeth, ale podle knižní předlohy by se do ní měl zamilovat až ve 4. až 5. díle. Film je velmi rozdílný oproti knize. V díle Zloděj Blesku najdou jednu perlu od Persefony na korunce Athény Parthenonské, která má být ztracena. V díle Bohové Olympu: Znamení Athény je totiž velmi důležitá.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]