V tomto článku je použita zastaralá šablona „Příbuzenstvo“.

Percy Jackson (postava)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Perseus "Percy" Jackson
První výskyt Percy Jackson: Zloděj blesku (kniha)
Poslední výskyt The Trialls of Apollo: The Hidden Oracle
Tvůrce Rick Riordan
Ztvárnil/a Logan Lerman (film)
Informace
Narození rok 1994
Postavení hlavní postava
Bydliště Manhattan, New York, poté Tábor Polokrevných, Long Island

Příbuzenstvo
bratranec Nico di Angelo, Jason Grace
otec Poseidon
matka Sally Jackson
bratr Tyson
nevlastní otec Paul Blofis, Gabe Uglliano
strýc Zeus, Hádes
sestřenice Thalia Grace, Bianca di Angelo Hazel Levesque
dědeček Kronos
babička Rheia
Logan Lerman

Perseus „Percy“ Jackson je hlavní postava knižní série Ricka Riordana Percy Jackson a Olympané a jednou z hlavních postav knižní série Bohové Olympu.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Percy je synem boha moří a oceánů Poseidóna a Sally Jacksonové. Jeho prarodiči jsou Kronos a Rheia. Percy bydlí na Manhattanu v New Yorku, jeho věk v knize je 12–17 let a jeho nejbližšími přáteli v knize jsou jeho bratr kyklop Tyson, satyr Grover a Annabeth. V prvním dílu - Percy Jackson: Zloděj blesku - musí najít ztracený Diův blesk, donést ho zpět na Olymp a zároveň zachránit svou maminku ze spárů podsvětí. Ve druhé knize - Percy Jackson: Moře nestvůr - se ztratí Percyho nejlepší přítel Tyson a hrozí, že Cheirón, dlouholetý učitel hrdinů a vůdce Tábora polokrevných, bude navždy vykázán z Tábora, jelikož je obviněn z otravy Thaliiny borovice. Následující díl - Persy Jackson: Prokletí Titánů se odehrává v zimě, kdy musí Percy s partou Lovkyň a Groverem zachránit samotnou paní Artemis ze spárů Titánů. V předposledním díle první série - Percy Jackson: Bitva o Labyrint - už jde opravdu o život a Tábor hledá všemožné způsoby, jak Krona porazit. Jedním z nich je prozkoumání tajemného Daidalova labyrintu, ze kterého se ne všichni vrátí. Poslední díl - Percy Jackson: Poslední z bohů - je velkolepým zakončením. Manhattan je centrem obří bitvy, ve které má strana zla ohromnou převahu. Ovšem dobro se nevzdává a bojuje do posledních sil...

Knižní Percy[editovat | editovat zdroj]

Percy má černé vlasy a zelené oči. Byl již sedmkrát vyhozen ze školy, jeho matka Sally Jacksonová pracovala v cukrárně, kde pekli pouze modré sladkosti, a občas Percymu některé donesla domů. Od té doby má Percy nejradši modré jídlo. Percy má meč Anaklusmos, který se mění do podoby propisky, která se Percymu objeví v kapse vždy, když ho ztratí. Jako všichni polobohové má problém s hyperaktivitou, poruchou pozornosti a dyslexií, a (nejen) proto umí číst starořecké texty. Protože je syn boha moře, umí ovládat vodu, která mu léčí zranění, také se může potápět do libovolné hloubky a umí pod pod vodou i dýchat. Dokáže také perfektně ovládat lodě a na moři má skvělý orientační smysl. Protože Poseidón stvořil koně, má pro ně i Percy zvláštní cit a umí s nimi hovořit. Také se přátelí s pegasem Blackjackem, kterého ve druhém dílu osvobodil z Lukovy lodi „princezny Andromedy“.

Filmový Percy[editovat | editovat zdroj]

Film se od knihy významně liší. Filmový Percy má oproti knize hnědé vlasy a modré oči a ve filmu ho ztvárnil Logan Lerman. Od knižního Percyho se liší také věkem – v prvním filmu je mu asi tak 16-17 let, kde je také naznačeno, že se zamiloval do Annabeth, ale podle knižní předlohy by se do ní měl zamilovat až ve 4. až 5. díle, tedy přibližně ve 14 letech.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]