Pedro Poveda Castroverde

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sv. Pedro Poveda Castroverde, OCD
Portrét.
Portrét.
kněz řádu bosých karmelitánů, mučedník
Datum narození 3. prosince 1874
Datum úmrtí 28. července 1936
Svátek 28. červenec
Blahořečen 10. října 1993
Svatořečen 3. května 2003
Uctíván církvemi Římskokatolická církev a církve v jejím společenství.

Pedro Poveda Castroverde, OCD (3. prosince 1874, Linares28. července 1936, Madrid) byl španělský římskokatolický duchovní, člen řádu bosých karmelitánů, teolog a zakladatel Tereziánského institutu. Stal se obětí pronásledování katolíků za občanské války ve Španělsku. Katolickou církví je uctíván jako svatý mučedník.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve zbožné rodině. V patnácti letech vstoupil do diecézního semináře v Jaén. Dne 17. dubna 1897 byl vysvěcen na kněze v Guadix. V roce 1900 dokončil licenciát teologie v Seville a od roku 1906 byl kanovníkem v mariánské poutní svatyni v Covadonga. Posléze vstoupil do řádu bosých karmelitánů. V roce 1911 založil Akademii sv. Terezie z Avily a také Tereziánský institut. Věnoval se charitě a pomoci potřebným. Zakládal školy pro děti ze sociálně slabých rodin. Publikoval několik knih na téma práce církve v době sekularizace společnosti. Rovněž tak vzdělávací a odbornou literaturu na téma křesťanských hodnot. Podporoval studentské organizace a Katolickou akci. Snažil se bojovat proti negramotnosti a chudobě.

Během španělské občanské války byl 27. července 1936 zatčen a druhý den bylo nalezeno jeho rozstřílené tělo. Beatifikován byl 10. října 1993 a kanonizován 3. května 2003. Jeho liturgická památka je slavena ve výroční den jeho smrti.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Piotr Poveda Castroverde na polské Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]