Pate

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pate
Pevnost Siyu
Pevnost Siyu
Lamu Pate Map.jpg
Stát KeňaKeňa Keňa
Topografie
Zeměpisné souřadnice
Délka 24 km
Šířka 11 km
Nejvyšší vrchol bezejmenný vrchol  (46 m n. m.)
Osídlení
Počet obyvatel 20 570
Největší sídlo Pate Town
Používané jazyky svahilština
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pate nebo Paté je ostrov v Indickém oceánu, asi 3 km od východního pobřeží Afriky. Je součástí keňské správní oblasti Lamu County. Za západu na východ měří 24 km, skládá se ze dvou částí spojených úzkou šíjí, která bývá za přílivu zaplavena.[1] Největšími městy jsou Faza, Siyu a Pate Town. Většinu obyvatel ostrova tvoří Badžuni, dominantním náboženstvím je islám.

O ostrově se zmiňuje již Periplus Maris Erythraei, plavební příručka z doby římského císařství. Podle vykopávek v lokalitě Shanga zde od 8. století existovalo svahilské osídlení, žil zde legendární hrdina Fumo Liyongo. Od roku 1203 existoval na Pate nezávislý domorodý sultanát,[2] tzv. Kronika Pate patří k významným památkám předkoloniální africké literatury, působila zde také básnířka Mwana Kupona. Ostrov prosperoval jako významné centrum obchodu s hedvábím, zlatem a slonovinou, v 15. století ho na svých cestách navštívil Čeng Che a podle testů DNA mají někteří místní obyvatelé čínské předky.[3] V roce 1587 ostrov napadli Portugalci a vypálili město Faza, působila zde také augustiniánská misie, křesťanství se však na Pate neprosadilo. V roce 1858 vznikl rozšířením moci ostrova na pobřežní kmeny stát Wituland, který byl konkurentem Zanzibaru. V roce 1885 přijal vládce Ahmad ibn Fumo Bakari německý protektorát. V roce 1890 patřilo Pate k územím, která Němci vyměnili s Velkou Británií za Helgoland a stalo se součástí Britské východní Afriky, od roku 1963 patří k nezávislé Keni.

Ostrov Pate je plochý, jeho břehy lemují mangrovy a korálové útesy. Podnebí je horké a suché. Pěstuje se hřebíčkovec kořenný a kokosovník ořechoplodý, důležitý je také rybolov, stavba lodí, umělecká řemesla a turistický ruch. V okolním moři žijí dugongové a mořské želvy, byla zde proto vyhlášena mořská rezervace Kiunga.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Footprint Travel Guide. www.footprinttravelguides.com [online]. [cit. 2018-02-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-02-23. 
  2. Kenyan Traditional States. Worldstatesmen.org
  3. The legend of Pate Island. english.ningbo.gov.cn [online]. [cit. 2018-02-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-02-23. 
  4. The Wonders of Pate Island. Daily Nation

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]