Parlamentní volby v Rakousku 2019

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Parlamentní volby v Rakousku, které se budou konat v září 2019, jsou předčasnými volbami konanými jen necelé dva roky po parlamentních volbách v roce 2017. V těch vyhrála Rakouská lidová strana (ÖVP) a její vůdce Sebastian Kurz sestavil svou vládu jako koaliční se Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ), která skončila těsně třetí za Sociálně demokratickou stranou Rakouska (SPÖ). Jedná se o předčasné volby, když koaliční spolupráci ukončila Ibizská aféra.

Konec vlády Sebastiana Kurze[editovat | editovat zdroj]

Předseda rakouské lidové strany (ÖVP) Sebastian Kurz, mezi roky 2017 až 2019 spolkový kancléř

Pád vlády začal Ibizskou aférou, kdy byla v květnu 2019 zveřejněna videonahrávka, ke které se později přihlásil vídeňský právník íránského původu Ramin Mirfakhrai,[1] na které vůdce Svobodné strany Rakouska Heinz-Christian Strache a jeho zástupce Johann Gudenus jednali na Ibize s ženou, která se vydávala za neteř ruského oligarchy, o možnosti přihrát mu státní zakázky výměnou za předvolební podporu.[2] Oba následně rezignovali. Kancléř Kurz se sešel s prezidentem Alexandrem Van der Bellenem a oba vyjádřili úmysl uspořádat předčasné volby. Kurz také oznámil, že odvolá i ministra vnitra Herberta Kickla, který byl rovněž členem FPÖ a tudíž by byl hlavním nadřízeným nad vyšetřováním svých spolustraníků. To vedlo k rezignaci všech ostatních ministrů za FPÖ a rozpadu koalice. Kurzova jednobarevná vláda následně 27. května neprošla hlasováním o důvěře[3] a zemi následně řídil vicekancléř Hartwig Löger, než prezident Alexander Van der Bellen jmenoval 3. června úřednickou vládu vedenou Brigitte Bierleinovou.[4]

Předvolební průzkumy[editovat | editovat zdroj]

Předvolební průzkumy těsně po aféře ani výsledek rakouských voleb do Evropského parlamentu konaných koncem května pár dní po vypuknutí aféry neukazovaly zásadní změny měnící pořadí stran oproti volbám v roce 2017.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. K pořízení videa se Strachem se přihlásil vídeňský právník. Česká televize [online]. 24. května 2019. Dostupné online. 
  2. Šéf rakouských svobodných Strache upadl do léčky a jednal o sporné pomoci z Ruska. novinky.cz [online]. 2019-5-17 [cit. 2019-6-7]. Dostupné online. 
  3. Kurzova vláda končí, rakouský parlament jí vyjádřil nedůvěru. irozhlas.cz [online]. 2019-05-27 [cit. 2019-6-7]. Dostupné online. 
  4. Rakousko má vládu nestraníků a v jejím čele první ženu. E15.cz [online]. 2019-06-03 [cit. 2019-6-7]. Dostupné online. 

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nationalratswahl in Österreich 2019 na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]