NEOS

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
NEOS - Nové Rakousko a Liberální fórum
NEOS – Das Neue Österreich und Liberales Forum
Logo
Zkratka NEOS
Datum založení 2012
Předsedkyně Matthias Strolz
Sídlo Vídeň
Ideologie liberalismus
ekonomický liberalismus
klasický liberalismus
pro-evropanismus
Politická pozice středstředopravice
Evropská strana Aliance liberálů a demokratů pro Evropu
Politická skupina EP Aliance liberálů a demokratů pro Evropu
Barvy Růžová
Volební výsledek 5,3 % (Parlamentní volby v Rakousku 2017)
Zisk mandátů ve volbách
Národní rada:
10 / 183
Spolková rada:
0 / 62
Evropský parlament:
1 / 18
Oficiální web www.neos.eu

NEOS, celým názvem NEOS – Das Neue Österreich und Liberales Forum (volně přeloženo jako NEOS – Nové Rakousko a Liberální fórum), je liberální strana v Rakousku. Předsedou strany je od jejího založení Matthias Strolz.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Strana byla založena v říjnu roku 2012, aby mohla do Parlamentních voleb, proto udělala koalici s Mladými liberály a Liberálním fórem. Ve volbách strana získala 4,9 % hlasů a 9 křesel v Národní radě.

V lednu 2014 se NEOS sloučilo s Liberálním fórem a vznikl tak název „NEOS – Nové Rakousko a Liberální fórum“. O čtyři měsíce se do strany sloučili i Rakouští mladí nezávislí liberálové (JuLis) a tak vzniklo mládežnické křídlo strany, JUNOS.

NEOS se stalo 2. května 2014 členem Aliance liberálů a demokratů pro Evropu. Do stejnojmenné politické skupiny Evropského parlamentu se přidalo poté, co v rakouských volbách do EP v květnu 2014 získalo důvěru 8,1 % hlasujících občanů a vyslalo tak jednoho svého člena do EP.

Politické postoje[editovat | editovat zdroj]

Strana zaujímá především liberální pozice, jak v ekonomice, tak v sociální politice. Strana podporuje přímou demokracii a referenda, legalizaci „měkkých drog“, práva homosexuálů, atd. Naopak negativně se strana staví k povinné účasti v armádě, zvyšování daní (některé by zrušila), podporování politických stran ze státních peněz, atd.