Volby do Evropského parlamentu 2019

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zasedání Evropského parlamentu

Volby do Evropského parlamentu 2019 se budou konat od 23. do 26. května 2019 jako 9. v pořadí od roku 1979.

Čelní kandidáti[editovat | editovat zdroj]

Jednotlivé evropské politické strany (nikoliv jednotlivé strany národní) představily tzv. Spitzenkandidáta, tedy svého nominanta do funkce předsedy Evropské komise. Za Evropskou lidovou stranu je to Manfred Weber, za Stranu evropských socialistů Frans Timmermans, za ALDE Margrethe Vestager, za ECR Jan Zahradil, za Zelené Ska Keller a Bas Eickhout, za GUE NGL (levice) Violeta Tomič a Nico Cué a za EFA Oriol Junqueras. Současný předseda Evropské komise, Jean-Claude Juncker neusiluje o pokračování svého pětiletého mandátu ve funkci předsedy Evropské komise.

Způsob volby[editovat | editovat zdroj]

Volební orksky.

Do Evropského parlamentu se volí takzvaným poměrným systémem, v každé zemi mají ale volby jistá specifika. A to například v počtu hlasů, které je nutné získat k získání křesla.[1] Ve všech zemích Evropské unie, s výjimkou Francie, Itálie, Irska, Polska a Spojeného království se volí do jednoho jediného volebního obvodu pro celý členský stát.

Občané členských států EU mohou volit v těchto volbách i v jiných členských zemích, budou ale volit tu kandidátní listinu, která je platná v daném státě (např. slovenský volič v Polsku apod.)

Volby v členských zemích[editovat | editovat zdroj]

Volby do Evropského parlamentu 2019 v Česku[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Volby do Evropského parlamentu v Česku 2019.

V České republice proběhnou volby do EP ve dnech 24. a 25. května 2019[2]. Volební místnosti budou otevřeny v pátek 24. května od 14 do 22 hodin a v sobotu 25. května od 8 do 14 hodin. V Česku může volit každý občan České republiky nebo občan jiného členského státu, který je alespoň 45 dnů přihlášen k pobytu na českém území a který minimálně 25. května dovrší 18 let věku. Česko si v roce 2019 zvolí 21 europoslanců.[3] Na rozdíl například od parlamentních nebo prezidentských voleb nelze volit ze zahraničí[4], voličský průkaz[5] lze tak využít jen na území České republiky.

Spojené království[editovat | editovat zdroj]

Podle původních očekávání měly být prvními volbami po vystoupení Spojeného království z Evropské unie ve zbývajících 27 členských zemích. Vystoupením Spojeného království měla být část poslaneckých mandátů přerozdělena mezi zbývající členy a část jich zanikne.[6] Z původních 751 jich mělo být 705. Vzhledem k vyjednáváním okolo vystoupení Spojeného království z Evropské unie, kdy britská premiérka Theresa Mayová požádala o odklad, který byl následně na summitu EU v polovině dubna 2019 schválen, se voleb nakonec zúčastní i Spojené království. Vzhledem k tomu musely britské politické strany připravit kandidátní listiny se zpožděním, pouhých šest týdnů před volbami.[7]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Evropský parlament: volební postupy | Fakta a čísla o Evropské unii | Evropský parlament. www.europarl.europa.eu [online]. [cit. 2019-01-15]. Dostupné online. 
  2. Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května | ČeskéNoviny.cz. www.ceskenoviny.cz [online]. [cit. 2019-01-15]. Dostupné online. 
  3. Volby do Evropského parlamentu 2019 - termín voleb, datum, systém voleb | info.cz. www.info.cz [online]. [cit. 2019-01-15]. Dostupné online. 
  4. Informace pro občany České republiky žijící v zahraničí o podmínkách hlasování ve volbách do Evropského parlamentu - Ministerstvo vnitra České republiky. www.mvcr.cz [online]. [cit. 2019-01-15]. Dostupné online. 
  5. Voličský průkaz 2019 - Volby do Evropského parlamentu | info.cz. www.info.cz [online]. [cit. 2019-01-15]. Dostupné online. 
  6. Volby do Evropského parlamentu se uskuteční na konci května 2019. Deník.cz [online]. 2018-07-23 [cit. 2018-08-01]. Dostupné online. 
  7. Článek na portálu euronews.com (anglicky)