Palác katalánského parlamentu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Palác katalánského palamentu
Hlavní průčelí
Hlavní průčelí
Účel stavby

Historické sídlo ústavodárného sboru,
sídlo parlamentu Katalánska.

Základní informace
Sloh barokní
Architekt Joris Prosper Van Verboom
Výstavba 18. století - 1748
Přestavba 1978 (poslední přestavba - interiéry)
Stavebník Hrabství katalánské, Království Aragonské –
Současný majitel Katalánsko
Poloha
Adresa Park Cituadella,
Barcelona, Katalánsko Katalánsko, ŠpanělskoŠpanělsko Španělsko
Souřadnice
Další informace
Web Parlament de Catalunya
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Palác katalánského palamentu (katalánsky: Palau del Parlament de Catalunya, španělsky: Palacio del Parlamento de Cataluña) je klasicistně barokní monumentální palác kde sídlí obě komory katalánského zákonodárného a ústavodárného sboru. Leží v parku Cituadella,v historickém jádru Barcelony, těsně na jihovýchod od čtvrti Barri Gòtic.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Palác byl navržen a postaven za první transformace pevnostní terasy východní pevnosti (citadely – Cituadela), odkud dostal pozdější velkolepý park i své dnešní jméno. Prvotní palác měl stále ještě sloužit vojenským účelům, i když nejvyšší reprezentaci. Proto byl od samého počátku navrhován jako monumentální soubor budov. První návrh provedl architekt vlámkého původu, narozený v Bruselu, Joris Prosper Van Verboom, který se pak v Barceloně usadil. Vzorem mu byly mimo jiné monumentální francouzské stavby oné doby a mezi nimi i Louvre. Na návrzích se podíleli i jiní spolupracující architekti, např. Diego Butler. Stavba byla zahájena 1716 a dokončena 1748. Jako parlamentní (sněmovní) budova byla poprvé užita

Popis[editovat | editovat zdroj]

Palác je sevřeným, geometricky přesným souborem křídel na půdorysu obdelníku o velikosti dvou čtverců o straně 71 m, tedy 142 x 71 m. U takové základní osnovy je vytvořena skladba, kdy ve středu obdelníka je hlavní sestava křídel o půdorysu jednoho čtverce a po stranách zbývá vždy půl čtverce. Střední element je sestavou 6 křídel ve tvaru dvou kolmo překřížených H. Boční křídla na kratších krajních stranách obdelníka jsou odloučená, spojená pak s hlavním středním tělesem malými spojnými křídly. Hlavní křídla jsou jednoposchoďová s vysokým přízemím. Hlavní křídlo s průčelím je členěno zejména středním rizalitem vystupujícím zřetelně nad římsu i hřeben křídla a krajní, méně vystupující rizality. Průčelí je prolomeno 19 okeními osami a v přízemí střední části 13 oblouky kolonády (podloubí).

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Architektura je zretelně klasicizující, přičemž barokní původ manifestují jen některé prvky (např. elipsová okna vikýřů s volutovými patkami šambrán).

Interiéry[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]