Paklenica

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Paklenica
IUCN kategorie II (Národní park)
Kaňon Paklenica
Kaňon Paklenica
Základní informace
Vyhlášení 1949
Rozloha 95 km2
Poloha
Stát ChorvatskoChorvatsko Chorvatsko
Župa Zadarská župa
Souřadnice
Geodata (OSM) OSM, WMF
Paklenica (Chorvatsko)
Další informace
Web www.paklenica.hr
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Paklenica je krasový říční kaňon a zároveň národní park v Chorvatsku. Nachází se nad městem Starigrad, v severní Dalmácii, v jižní části pohoří Velebit nedaleko Zadaru. V národním parku se nachází dva kaňony Malá a Velká Paklenica. Kaňon Malé Paklenice je vyschlý bez vodního toku. Poblíž vstupu do kaňonu Velké Paklenice se nachází komplex štol sloužících jako úkryt pro Josipa Broze Tita během roztržky mezi Sovětským svazem a Jugoslávií na přelomu čtyřicátých a padesátých let dvacátého století. V roce 2017 byl již zprovozněný jako muzeum a kavárna.


Nejlepším výchozím bodem je Stari Grad-Paklenica, 45 km od Zadaru. Zde také najdete kancelář národního parku. Leží 2 km od vstupu do národního parku v obci Marasoviči, kde je za recepcí parkoviště. Horolezci zde získávají přesné popisy lezeckých cest.[1]

V kaňonu Velké Paklenice se nachází Anića Kuk, nejvyšší chorvatská skála (712 m n. m.). V jejím okolí se nachází množství horolezeckých terénů přístupných po celý rok.

Manita peć je zajímavá jeskyně v horní (severní) části kaňonu.

Vaganski vrh, nejvyšší hora pohoří Velebit (1757 m n. m.) a Svatá hora (1753 m n. m.) se nacházejí poblíž vnějších hranic národního parku. Z jejich vrcholů jsou vynikající výhledy na celou jižní část Velebit.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]