Paklenica

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Paklenica
IUCN kategorie II (Národní park)
Kaňon Paklenica
Kaňon Paklenica
Paklenica (Chorvatsko)
Red pog.svg
Umístění Chorvatsko Zadarská župa, Chorvatsko
Souřadnice 44°22′ s. š., 15°26′ v. d.
Rozloha 95 km²
Oficiální web

Paklenica je krasový říční kaňon a zároveň národní park v Chorvatsku. Nachází se nad městem Starigrad, v severní Dalmácii, v jižní části pohoří Velebit nedaleko Zadaru. V národním parku se nachází dva kaňony Malá a Velká Paklenica. Kaňon Malé Paklenice je vyschlý bez vodního toku. Poblíž vstupu do kaňonu Velké Paklenice se nachází komplex štol sloužících jako úkryt pro Josipa Broze Tita během roztržky mezi Sovětským svazem a Jugoslávií na přelomu čtyřicátých a padesátých let dvacátého století.

Skalní útvary v národním parku Paklenica v části Bojinac

Nejlepším výchozím bodem je Stari Grad-Paklenica, 45 km od Zadaru. Zde také najdete kancelář národního parku. Leží 2 km od vstupu do národního parku v obci Marasoviči, kde je za recepcí parkoviště. Horolezci zde získávají přesné popisy lezeckých cest.[1]

V kaňonu Velké Paklenice se nachází Anića Kuk, nejvyšší chorvatská skála vysoká 712 m. V jejím okolí se nachází množství horolezeckých terénů přístupných po celý rok.

Manita peć je zajímavá jeskyně v severní části kaňonu.

Vaganski vrh, nejvyšší hora pohoří Velebit, vysoký 1757 m a Svatá hora vysoká 1753 m se nacházejí poblíž vnějších hranic národního parku. Z jejich vrcholů jsou vynikající výhledy na celou jižní část Velebit.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Informace o NP Paklenica

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]