Paj-ťiou

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kameninové nádoby s paj-ťiou v obchodě s lihovinami ve městě Chaj-kchou v provincii Chaj-nan, s visačkami označujícími obsah alkoholu a cenu za 500 gramů

Paj-ťiou, čínsky 白酒, pchin-jin báijiǔ (baijiu) známá též jako shaojiu, je tradiční čínská pálenka vyráběná z obilí. V doslovném překladu znamená paj-ťiou silnou bílou či čirou kořalku nebo likér. Tento alkoholický nápoj mívá obvykle obsah alkoholu mezi 40 až 60 procenty.

Paj-ťiou je čirá tekutina, která se obvykle pálí ze zkvašeného čiroku, používají se však i jiné obiloviny. Jihočínská verze se může vyrábět z lepkavé rýže, zatímco verze severočínská bývá i z pšenice, ječmene, jáhel, či dokonce ze slzovky. Kvasným aktivátorem jsou tradiční čínské kultury nazývané ťiou-čchü (jiuqu). Rmut se obvykle připravuje z rozdrcených obilek.[1][2][3][4][5][6] Ty se nechávají kvasit buď v hliněných nádobách, nebo v upravených podzemních dutinách.

Díky svému čirému vzhledu se paj-ťiou může zdát podobná řadě jiných východoasijských pálenek, oproti nim má však obvykle znatelně vyšší obsah alkoholu. Chutí a množstvím alkoholu se spíš podobá vodce. Rozlišujeme pět hlavních druhů této pálenky: silnou, jemnou, rýžovou, „typ sójová omáčka“ (obzvlášť dlouho kvašenou) a směsnou (obsahující různé příchutě), která je oblíbená zejména na severu země. Jednou z nejuznávanějších značek je Moutai s výrazně nasládlým aroma sójové omáčky.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Baijiu na anglické Wikipedii.

  1. Zheng, Xiao‐Wei, et al. "Daqu—A traditional Chinese liquor fermentation starter." Journal of the Institute of Brewing 117.1 (2011): 82-90.
  2. Rong and Fa, Grandiose Survey of Chinese Alcoholic Drinks and Beverages, 2013, http://www.jiangnan.edu.cn/zhgjiu/umain.htm Archivováno 29. 7. 2014 na Wayback Machine
  3. Xiaoqing Mu et al Solid-State Fermented Alcoholic Beverages, in Chen, Jian, and Yang Zhu, eds. Solid State Fermentation for Foods and Beverages. CRC Press, 2013.
  4. Wang, H‐Y., et al. "Characterization and comparison of microbial community of different typical Chinese liquor Daqus by PCR–DGGE." Letters in applied microbiology 53.2 (2011): 134-140.
  5. Zheng, Xiao-Wei, et al. "Complex microbiota of a Chinese “ Fen” liquor fermentation starter ( Fen- Daqu), revealed by culture-dependent and culture-independent methods." Food microbiology 31.2 (2012): 293-300.
  6. Xiong, X., et al. "PCR-DGGE Analysis of the Microbial Communities in Three Different Chinese" Baiyunbian" Liquor Fermentation Starters." Journal of microbiology and biotechnology (2014).

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]