Pagoda Vincennes

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pagoda Vincennes
La Pagode de Vincennes.jpg
Základní informace
Architekt Louis-Hippolyte Boileau
Poloha
Adresa 12. obvod, FrancieFrancie Francie
Ulice route de ceinture du Lac-Daumesnil
Souřadnice
Další informace
Kód památky PA00086582
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Vstup do pagody

Pagoda Vincennes je buddhistická svatyně a zároveň sídlo Mezinárodního buddhistického institutu (Institut international bouddhique), který založil francouzský politik Jean Sainteny (19071978). Nachází se v Bois de Vincennes ve 12. obvodu v Paříži, v jednom z posledních pozůstatků koloniální výstavy z roku 1931.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Na ohrazené ploše 8000 m2 na břehu jezera Daumesnil se nacházejí dvě budovy, které navrhl architekt Louis-Hippolyte Boileau. Větší je bývalý výstavní pavilon Kamerunu z roku 1931, který byl v roce 1977 obnoven a přeměněn na pagodu. Restaurování druhého pavilonu Toga financovalo město Paříž v roce 2015 spolu s opravou většího pavilonu.[1][2] Součástí bude knihovna buddhistických textů. Pagodu Vincennes využívají různé buddhistické školy v pařížském regionu a v jejím čele nestojí žádný náboženský představitel. Pagoda je místem společných bohoslužeb. Nalézá se v ní největší socha Buddhy v Evropě. Je pokryta zlatými plátky a měří i s podstavcem přes 9 metrů.

Uvnitř areálu pagody Vincennes byl také v letech 19831985 postaven tibetský buddhistický chrám Kagyu-Dzong.

Relikvie[editovat | editovat zdroj]

Historické pozůstatky Buddhy pocházející z chrámu Wat Saket v Bangkoku byly uloženy v pagodě Vincennes, která se stala duchovní svatyní buddhismu v Evropě.

Dne 17. května 2009 byly pozůstatky uloženy do skleněné schrány a vloženy do pozlacené sochy znázorňující pagodu, kterou drží čtyři muži na červených a zlatých nosítkách. Schrána byla dar Thajska Francii a je umístěna pod sochou Buddhy. Tyto pozůstatky nejsou určeny k tomu, aby natrvalo zůstaly na místě. Je možné je zapůjčit na vyžádání i do jiných zemí.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pagode de Vincennes na francouzské Wikipedii.

  1. (francouzsky) Paris inaugure sa pagode restaurée au bois de Vincennes
  2. (francouzsky) Paris inaugure sa pagode restaurée accueillant le plus grand Bouddha d'Europe

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]