Paderborn

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Šablona:Infobox sídla světa

Paderborn (ve vestfálské dolnoněmčině: Paterboärn[1]) je město s cca 140 000 obyvateli v severozápadním Německu. Leží ve východní části spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko, západně od Teutoburského lesa. Je střediskem zemského okresu Paderborn. Současné hranice města pocházejí z roku 1975, kdy se následkem územní reformy zvětšil počet obyvatel o polovinu a překročil tak hranici 100 000.

Název města je odvozován od říčky Pader (přítoku řeky Lippe) považované za nejkratší v Německu (4 km), která pramení na území města; Paderborn získal název od jejího pramene (patris brunna).

Paderborn leží na železniční trati HammKassel, mimo trasy rychlovlaků ICE. Zdejší průmysl je silné zaměřen na informační technologie.

Katedrála v Paderbornu

Dějiny a kultura

První písemná zmínka o osídlení v místě pramene je z roku 777, tedy z doby Karla Velikého, který sem několikrát svolal říšský sněm. Již od roku 799, kdy se zde Karel Veliký setkal s papežem Lvem III. (ten jej dalšího roku korunoval na císaře), zde sídlí biskupství. Roku 1930 povýšeno na arcibiskupství, pod nějž spadají také diecéze Erfurt, Fulda a Magdeburg. Roku 1028 je Paderborn poprvé zmíněn jako město, roku 1254 již jako hanzovní.

Současně se založením biskupství započala stavba zdejší katedrály, známé jako Paderborner Dom. Dominantou je 93 m vysoká západní věž v románském slohu z počátku 13. století. V kryptě jsou uloženy ostatky místního patrona sv. Libora, přinesené roku 836 z Le Mans. Zajímavostí je pozdně gotické okno z počátku 16. století, tzv. Dreihasenfenster, které zobrazuje trojici zajíců spojených ušima tak, že ze tří uší tvořících trojúhelník náleží každému zajíci dvě. Výjev zřejmě symbolizuje nedělitelnost svaté Trojice, přestože jde patrně o prastarý symbol.[2]

Mezi další památky patří renesanční radnice nebo moderní Diecézní museum.

Roku 1614 byla v Paderbornu založena první univerzita ve Vestfálsku, dnes fungující pouze jako theologická fakulta; univerzita byla znovuzaložena teprve roku 1972.

Reference

  1. srv. Richard Knoche: Niu lustert mol! Plattdeutsche Erzählungen und Anekdoten im Paderborner Dialekt; Celle 1870
  2. The Three Hares Project

Externí odkazy

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Paderborn na německé Wikipedii.

Šablona:Geo dms