PARI/GP

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
PARI/GP
Logo
PARI-GP-Windows-XP.png
Vývojář Henri Cohen
Aktuální verze 2.11.0 (18. července 2018)
Vyvíjeno v C
Typ softwaru svobodný software, knihovna, programovací jazyk a počítačový algebraický systém
Licence GNU General Public License
Web pari.math.u-bordeaux.fr
Některá data mohou pocházet z datové položky.

PARI/GP je počítačový algebraický systém zaměřený na algebraickou teorii čísel. Jedná se o multiplatformní software napsaný v jazyce C a uvolněný jako svobodný software pod licencí GNU GPL.

Je možné jej používat dvěma způsoby:

Systém podporuje práci výpočty s libovolnou přesností (mantisa může mít milióny číslic), zvláštní datové typy pro běžné algebraické pojmy (polynomy, mocninné řady, matice, algebraická čísla) a má naprogramované funkce pro operace běžné v algebraické teorii čísel (počítání v konečných tělesech, v číselných tělesech, v grupách nad eliptickými křivkami) i funkce známé ze základní teorie čísel (například hledání prvočíselného rozkladu, Eulerovu funkci, atp.)

PARI/GP podporuje pro vyšší výkon realizace výpočtů s libovolnou přesností pomocí optimalizované knihovny GNU Multi-Precision Arithmetic Library. Samo PARI/GP je naopak používáno jako jedna z komponent systému Sage.

Systém PARI/GP je ve vývoji od roku 1985, kdy jej začal vyvíjet tým pod vedením Henriho Cohena z Univerzity v Bordeaux. Správa projektu a jádro vývoje je nadále na této univerzitě, ale vedoucím týmu je Karim Belabas.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku PARI/GP na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]