Původ světa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Původ světa
Základní informace
Původní názevL'Origine du monde
AutorGustave Courbet
Vznik1866
Typakt
alegorie
figurativní malba
HnutíRealismus
Vlastnosti
Mediumolejová barva
malířské plátno
Šířka55 cm
Výška46 cm
Umístění
Inv. čísloRF 1995 10
Katalogové číslo521
530
UmístěníMuzeum Orsay
Status
VlastníkFrench State
Jacques Lacan
Sylvia Batailleová
Ferenc Hatvany
Halil Şerif Pasha
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Původ světa (francouzsky L'Origine du monde) je realistická olejomalba francouzského malíře Gustava Courbeta z roku 1866 s filozofickým podtextem. V současnosti visí v Musée d'OrsayPaříži (olej na plátně, 55x46 cm).

Námět obrazu[editovat | editovat zdroj]

Obraz poskytuje detailní pohled na vulvu nahé ženy, která leží na posteli s roztaženýma nohama. Genitálie žen jsou objektem sexuálních tužeb a zároveň místem, ze kterého se rodí děti a spatřují poprvé svět. Autor díla tedy považuje ženské genitálie za místo původu světa obývaného myslícími lidmi (monde), zatímco existence Země (terre) jako planety není na lidské reprodukci závislá. Pohled na vulvu je volen tak, že není vidět zbytek těla, pouze břicho a část jednoho prsueregovanou bradavkou.

Totožnost modelky[editovat | editovat zdroj]

O totožnosti modelky, jejíž tělo je na obraze znázorněno, se dodnes spekuluje. Jednou ze dvou pravděpodobných kandidátek je rusovlasá Irka Joanna Hiffernan, která byla častou Corbetovou modelkou, avšak milenkou jeho přítele, amerického malíře Jamese Whistlera. Druhou kandidátkou, jejíž jméno v této souvislosti vyslovil Alexandre Dumas mladší, je tanečnice pařížské Opery Constance Quéniaux, která byla milenkou tureckého diplomata jménem Khalil-Bey.[1]

Tanečnice pařížské Opery Constance Quéniaux, milenka tureckého diplomata Khalil-Beye. Autor fotografie: Nadar.

Historie obrazu[editovat | editovat zdroj]

Courbet namaloval obraz na objednávku tureckého diplomata Khalil-Beye, který jej pak zařadil do své soukromé sbírky erotických obrazů. Tuto sbírku Khalil-Bey po svém bankrotu prodal a roku 1868 se dostala k obchodníkovi se starožitnostmi jménem Antoine de la Narde. Roku 1910 obraz koupil maďarský sběratel židovského původu, baron  Ferenc von Hatvany, který jej (jako emigrant) vlastnil až do konce druhé světové války. Posledním známým majitelem obrazu před jeho zmizením byl psychoanalytik Jacques Lacan, který jej koupil v roce 1955. Po jeho smrti v roce 1981 byl obraz nezvěstný, až byl koupen v dražbě a dostal se roku 1995 do Musée d'OrsayPaříži.

Obraz vyvolal mnoho polemik, byl označován za pornografii. Realistické podání ženských genitálií vyvolává prudké reakce veřejnosti dodnes, jeden strážce v Musée d'Orsay je proto pověřen jen hlídáním tohoto obrazu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Pôvod sveta na slovenské Wikipedii, Der Ursprung der Welt na německé Wikipedii a L'Origine du monde na anglické Wikipedii.

  1. Zřejmě padla velká záhada dějin umění, historik prý odhalil modelku z kontroverzního obrazu. Novinky.cz. Dostupné online [cit. 2018-09-25]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]