Pól nedostupnosti

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mapa vzdálenosti od nejbližšího pobřeží; červené body označují póly nedostupnosti jednotlivých kontinentů a jejich částí (Mollweidovo zobrazení; izokřivky po 250 a 1000 km)

Pól nedostupnosti označuje místo, které je nejnesnadněji dosažitelné vzhledem ke své poloze. Termín je pouze geografickým označením, nikoli fyzikální vlastností. Na zeměkouli se takto označuje několik bodů.

Severní pól nedostupnosti[editovat | editovat zdroj]

Jižní pól nedostupnosti
stanice na jižním pólu nedostupnosti s Leninovou bustou

84°3′ s. š., 174°51′ z. d. leží v Severním ledovém oceánu v místě nejvíce vzdáleném od jakékoliv pevniny. Je 661 km od severního pólu, 1453 km od Barrow na Aljašce a nejbližší pevniny (Ellesmerův ostrov a Země Františka Josefa) jsou 1094 km daleko. Tohoto místa dosáhl první sir Hubert Wilkins v roce 1927 letadlem.

Jižní pól nedostupnosti[editovat | editovat zdroj]

85°50′ j. š., 65°47′ v. d. je místo v Antarktidě, které má největší vzdálenost od oceánu obklopujícího ledový kontinent. Leží 463 km od jižního pólu, ve výšce 3718 m n. m. Poprvé jej dosáhla v roce 1957 sovětská antarktická expedice. Dodnes na tomto místě stojí budova, označená sochou V. I. Lenina, a místo je historicky chráněno.

Pacifický pól nedostupnosti[editovat | editovat zdroj]

zvaný také Bod Nemo 48°50′ j. š., 123°20′ z. d. je místo v oceánu, které je nejdál od jakéhokoliv pobřeží. Leží v jižním Pacifiku, 2688 km od nejbližší pevniny: atol Ducie (jeden z Pitcairnových ostrovů) na severu, ostrůvek Motu Nui (u pobřeží Velikonočního ostrova) na severovýchodě a ostrov Maher (pobřeží Země Marie Byrdové v Antarktidě) na jihu.

Euroasijský pól nedostupnosti[editovat | editovat zdroj]

46°17′ s. š., 86°40′ v. d. je místo na pevnině, které leží nejdále od oceánů. Nachází se v severní části Čínské lidové republiky a je 2645 km od nejbližšího pobřeží. Leží asi 320 km od města Urumči v autonomní oblasti Sin-ťiang. Shodou okolností jsou euroasijský a pacifický pól nedostupnosti v přibližně stejné vzdálenosti od pobřeží.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]