Wally Herbert

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wally Herbert
Narození 24. října 1934
Spojené království
Úmrtí 12. června 2007 (ve věku 72 let)
Inverness
Ocenění Founder’s Medal (1970)
Polar Medal
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Sir Walter William Herbert zvaný Wally (24. října 1934 York12. června 2007 Inverness) byl anglický cestovatel, který jako první člověk v historii překonal pěšky Severní ledový oceán.

Pocházel z rodiny armádního důstojníka, která pobývala v Egyptě a Jižní Africe. Na přání otce se přihlásil na Royal School of Military Survey a pracoval jako geodet, v jedenadvaceti letech odešel s výzkumným týmem do Antarktidy, po vypršení kontraktu cestoval po Americe, pak se vrátil do Antarktidy s novozélandskou výpravou na Beardmoreův ledovec a v roce 1966 podnikl cestu na saních přes Ellesmerův ostrov.

Byl postaven do čela britské transarktické expedice, kterou kromě něj tvořili Ken Hedges, Allan Gill a Fritz Koerner. Čtveřice se čtyřicítkou saňových psů vyrazila 21. února 1968 z Point Barrow na Aljašce, 6. dubna 1969 stanula na severním pólu a 29. května téhož roku dorazila přes zamrzlý oceán na Phippsův ostrov na Špicberkách, odkud ji loď Endurance převezla do vlasti. Herbertův tým urazil 5800 km, přinesl cenné vědecké poznatky o polárních oblastech a byl prvním po Robertu Pearym, kdo dosáhl severního pólu bez použití techniky (možná vůbec prvním, protože Pearyho tvrzení o tom, že stanul až na pólu, bývá pro mnohé nesrovnalosti odborníky zpochybňováno).

V roce 1979 podnikl Herbert spolu s Alanem Gillem neúspěšný pokus obeplout Grónsko na domorodém člunu. Vydal také knihy o historii polárních výprav The Noose of Laurels a The Polar World (s vlastními ilustracemi), pořádal přednášková turné. Obdržel Polární medaili, jeho jméno nese antarktické pohoří Herbert Range, v roce 2000 byl královnou povýšen do šlechtického stavu.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]