Péleus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Péleus
Thetis Peleus Cdm Paris 539.jpg
Narození Égina
Manžel(ka) Antigone
Thetis
Laodameia
Děti Achilles
Polydora
Polymélé (dcéra Pélea)
Rodiče Aiakos a Endeïs
Příbuzní Menoitios (syn Aktora)
Funkce king of Myrmidons
king of Phtiotis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Péleus (řecky Πηλεύς, latinsky Peleus) je v řecké mytologii syn aigínského krále Aiaka a jeho manželky Aigíny. Sám byl fthíjským králem.

Vykonal mnohé hrdinské činy, ale i činy, za které musel pykat. V mýtech však proslul zejména tím, že byl otcem největšího hrdiny trojské války Achillea.

Když v mládí zabil v hádce svého bratra Fóka, uprchl ze své domoviny a našel útočiště u fthíjského krále Eurytióna a s jeho dcerou Antigonou se oženil. Krátce nato prchal i z Fthíe – se svým tchánem se zúčastnil lovu na hrozného kalydónského kance a tam nešťastnou náhodou Eurytióna zabil. Uchýlil se do Iólku v Thessálii, kde ho přijal král Akastos. A série neštěstí pokračovala: Akastova manželka se do Pélea zamilovala, on však její lásku neopětoval. Ona ho obvinila, že ji chtěl svést. Akastos své ženě uvěřil a rozhodl se Pélea zabít. Vylákal ho do lesa, vzal a uschoval jeho meč, aby se nemohl bránit. Péleus však meč našel, vrátil se do Iólku a zabil Akasta i jeho falešnou ženu.

Po období četných bohatých obětí, jimiž se Péleus očistil od krvavých činů, se vrátil do Fthíje, aby se ujal vlády. Jeho manželka už nebyla naživu. V té době se Zeus ucházel o mořskou bohyni Thetis, když se mu donesla věštba, že její budoucí syn předčí svého otce. Zeus z milostného dobrodružství vycouval a Thetis provdal za právě ovdovělého Pélea. Thetis ten sňatek nechtěla, ale proti Diově vůli nic nezmohla. Svatba se konala v jeskyni Kentaura Cheiróna za účasti všech bohů. Při hostině se odehrál proslulý spor o zlaté jablko ze zahrady Hesperidek, které přinesla bohyně sváru Eris a mělo patřit „té nejkrásnější“. Rozpoutal se spor, který vedl k trojské válce.

Manželství Pélea a Thetis nebylo šťastné – ona se trápila sňatkem se smrtelným člověkem, on zase tím, že jejich synovi Achilleovi chtěla dát nesmrtelnost a proto ho natírala ambrózií a zakalovala ho nad ohněm. Péleus se domníval, že chce syna zahubit, vytasil na ni meč a ona beze slova uprchla a už se k němu nikdy nevrátila. Stejně tak syn Achilleus – když dospěl, zvolil si slávu na poli válečném a pod hradbami Tróje položil život.

Odraz v umění[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]