Páskovec kroužkovaný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Páskovec kroužkovaný

alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: členovci (Arthropoda)
Podkmen: šestinozí (Hexapoda)
Třída: hmyz (Insecta)
Podtřída: křídlatí (Pterygota)
Řád: vážky (Odonata)
Podřád: šídla (Anisoptera)
Čeleď: páskovcovití (Cordulegastridae)
Rod: páskovec (Cordulegaster)
Binomické jméno
Cordulegaster boltonii
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Páskovec kroužkovaný (Cordulegaster boltonii) je druh vážky z podřádu šídel. Vyskytuje se jen ve střední a východní Evropě.[1] V celém Česku se vyskytuje vzácně. Je zapsaný v červeném seznamu ohrožených druhů bezobratlých jako druh zranitelný.[2] Patří mezi největší české vážky.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Tělo páskovce má délku 70-85 mm[3] a je černé s výraznými žlutými pruhy na hrudi. Oči se na temeni dotýkají v bodě. Trojúhelník, který tvoří oči za bodem jejich dotyku, je žlutý (páskovec dvojzubý je zde černý). Křídla jsou čirá s rozpětím 90-105 mm.[4] Nohy má celé černé. Na druhém až sedmém článku zadečku má dva žluté pruhy, na zbylých článcích je jen jeden.

Nymfa (larva) je dlouhá až 43 mm.[5] Na 8 a 9 článku zadečku má tento druh trny.[5]

Způsob života[editovat | editovat zdroj]

Samička při kladení vajíček na dno

Nymfy se líhnou z vajíčka po několika týdnech. Vajíčko někdy může i přezimovat, většinou ale přezimovává nymfa.[4] Nymfy žijí na písčitých dnech horských potůčků. Zde se živí vodním hmyzem. Nymfa se vyvíjí velmi dlouho, od tří do pěti let[4]. Dospělci létají od června do srpna.[4] Létají kolem horských potůčků, daleko od nich nezaletují, často usedají na okolní vegetaci.[4] Samičky snáší vajíčka za letu dlouhým kladélkem do písčitého dna.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HANEL, Lubomír. Vážky Podblanicka. 1. vyd. Vlašim : Český svaz ochránců přírody, 1999 : Muzeum okresu Benešov, 2004. ISBN 80-86327-07-8.. S. 54.  
  2. FARKAČ J., KRÁL D. & ŠKORPÍK M. [eds.] (2005): Červený seznam ohrožených druhů České republiky. Bezobratlí. List of threatened species in the Czech Republic. Invertebrates. – Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Praha, 760 pp.
  3. SEVERA, František; ZAHRADNÍK, Jiří. Hmyz. 2. vyd. Praha : AVENTINUM, 2004. ISBN 80-86858-36-7. S. 96.  
  4. a b c d e f ZELENÝ, Jiří; HANEL, Lubomír. Vážky. Výzkum a ochrana. 1. vyd. Vlašim : Český svaz ochránců přírody, 2000. ISBN 80-86327-09-4. S. 181.  
  5. a b ROZKOŠNÝ, Rudolf. Klíč larev vodního hmyzu. 1. vyd. Praha : Academia, 1980. S. 80.