Ovládací prvek (počítač)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
gtk3-demo, ukazuje ovládací prvky v GTK+ verze 3.
Různé ovládací prvky.

Ovládací prvek (anglicky control) je na počítači základní element pro interakci programu s uživatelem. Ovládací prvek je vizuálně ztvárněn a obvykle slouží pro manipulaci s daty v daném programu.

Ovládací prvky jsou také někdy označovány jako virtuální, pro vhodné odlišení virtuálního tlačítka, na něž lze kliknout kurzorem myši od tlačítka např. na klávesnici.

Podobný koncept (ale odlišným způsobem) zprostředkovává desktop widget, malá specializovaná GUI aplikace, která poskytuje některé vizuální informace a/nebo nabízí jednoduchý přístup k často používaným funkcím a aplikacím, jako například zobrazování hodin, kalendář, novinky, kalkulačka apod.

Dále se potkáváme s modálním, nebo nemodálním chováním. Modální dialog neumožňuje pokračovat v programu, dokud není ukončen (např. tlačítkem OK). Nemodální dialog průběžně vrací řízení programu a umožňuje z hlediska uživatele interaktivně působit na prvky (měnit jejich vlastnosti a chování).

Vlastnost[editovat | editovat zdroj]

Charakteristickou vlastností widgetu je poskytnout jedinou interakci pro přímou manipulaci v daném okruhu dat. Jinými slovy, widgety jsou základní vizuální stavební kameny, které v kombinaci s aplikací drží všechny údaje zpracované dle používání a čekají na další interakci.

Historie a použití[editovat | editovat zdroj]

Rodina běžně opakovaných widgetů se vyvinula pro udržení obecných informací na základě Palo Alto Research Center Inc. výzkumu pro Xerox Alto User Interface. Rozdílné implementace těchto widgetů jsou často zabalené společně ve widget toolkits, které programátoři používají k vyvíjení grafického uživatelského rozhraní (GUIs). Většina operačních systémů obsahuje sadu předpřipravených widgetů, které programátor může zahrnout v aplikaci, a specifikuje, jak se mají chovat. Každý typ widgetu je obvykle definován jako třída objektově orientovaného programování (OOP). Proto mnoho widgetů jsou odvozené z dědičných tříd.

V souvislosti s aplikací může být widget povolen nebo zakázán v daném okamžiku. Povolený widget má schopnost reagovat na události tak, jako je stisk kláves nebo myš. Widget, který nemůže reagovat na události, je považován za zakázaný. Vzhled zakázaného widgetu je typicky rozdílný oproti widgetu povolenému; zakázaný widget může být vykreslen světlejší barvou nebo může být vizuálně skryt mimo plochu.

Widgety jsou někdy kvalifikovány jako virtuální, aby se odlišily od jejich fyzických protějšků. Příkladem je virtuální tlačítko, na které můžeme kliknout ukazatelem X versus fyzické tlačítko, které můžeme zmáčknout prstem.

Souvisejícím, ale rozdílným konceptem je widget pracovní plochy. Malá, specializovaná aplikace grafického uživatelského rozhraní, která poskytuje nějaké vizuální informace anebo usnadňuje přístup do častých používaných funkcí jako hodiny, kalendář, zprávy, kalkulačka a poznámky.

Etymologie[editovat | editovat zdroj]

Pojem „widget“ zavedla americká angličtina kolem roku 1920 jako obecný pojem pro jakékoliv užitečné zařízení, zejména jako produkt určený k prodeji. Do počítačového užití byl převzat a zkrácen z „window gadget“. Prvně byl použit do části uživatelského rozhraní v projektu Athena v roce 1988. Toto slovo bylo vybráno proto, protože všechny jiné běžné termíny byly nevhodnými konotacemi.

Seznam běžných ovládacích prvků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku GUI widget na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]