Ouranosaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxOuranosaurus
Stratigrafický výskyt: Spodní křída, asi před 125 až 112 miliony let
alternativní popis obrázku chybí
Ouranosaurus nigeriensis
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídaplazi (Sauropsida)
Nadřáddinosauři (Dinosauria)
Řádptakopánví (Ornithischia)
PodřádOrnithopoda
InfrařádIguanodontia
NadčeleďHadrosauroidea
RodOuranosaurus
Taquet, 1976
Binomické jméno
Ouranosaurus nigeriensis
Taquet, 1976
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ouranosaurus („Odvážný ještěr“) byl rod velkého ornitopodního dinosaura, žijícího v období rané křídy na území severní Afriky.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Tento ornitopod byl asi 8[1] až 8,3 m dlouhý a 2200 kg vážící[2] býložravý dinosaurus, který žil v době před 115 milióny let. Jeho fosilie byly poprvé objeveny na území Nigérie francouzskými paleontology při terénních výzkumech, zaměřených na hledání uranových rud, probíhajících v letech 19651973.[3]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Byl to po dvou i po čtyřech se pohybující dinosaurus s nízkou podlouhlou hlavou a silnými zadními končetinami, na kterých spočívala většina váhy těla. Tento býložravec měl výrazně prodloužené neurální trny rostoucí z páteře, které se mu od špičky ocasu stále prodlužovaly až k vazu, kde prudce klesly. Mezi těmito výčnělky byla za života dinosaura zřejmě upnutá kožená plachta, kterou se její majitel zbavoval zbytečného tepla. Samcům se však v období páření mohla vlivem hormonálních změn pestře zbarvit, aby lákala samice a demonstrovala silu jejího nositele. Přední končetiny byly štíhlejší než u iguanodonta a i bodec na palci byl méně výrazný. Zobák tohoto blízkého příbuzného prvních hadrosaurů už měl podobný tvar jako zobák kachny. Na lebce je zajímavý malý výčnělek před očima. Podobný měli i někteří jiní dinosauři z podřádu Ornithopoda (např. Maiasaura). Význam těchto útvarů je dosud neznámý.

Blízce příbuzným druhem byl například evropský taxon Portellsaurus sosbaynati.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Holtz, Thomas R., Jr.; Rey, Luis V. (2007). Dinosaurs: The Most Complete, Up-to-Date Encyclopedia for Dinosaur Lovers of All Ages (Aktualizovaný internetový dodatek, str. 44). New York: Random House. ISBN 978-0-375-82419-7.
  2. Paul, G. S. (2010). The Princeton Field Guide to Dinosaurs. Princeton University Press, str. 292 (anglicky)
  3. SOCHA, Vladimír (2020). Pravěcí vládci Evropy. Kazda, Brno. ISBN 978-80-88316-75-6. (str. 40)
  4. Andrés Santos-Cubedo, Carlos de Santisteban, Begoña Poza & Sergi Meseguer (2021). A new styracosternan hadrosauroid (Dinosauria: Ornithischia) from the Early Cretaceous of Portell, Spain. PLoS ONE. 16 (7): e0253599. doi: https://doi.org/10.1371/journal.pone.0253599

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ouranosaurus na slovenské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Taquet, P. (1976). Geologie et paleontologie du gisement de Gadoufaoua (Aptien du Niger), Cahier Paleont., C.N.R.S. Paris, 1-191.
  • P. Taquet, (1970). "Sur le gisement de Dinosauriens et de Crocodiliens de Gadoufaoua (République du Niger)", Comptes Rendus de l'Académie des Sciences à Paris, Série D 271: 38-40.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]