Ouranosaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxOuranosaurus
Stratigrafický výskyt: Spodní křída
alternativní popis obrázku chybí
Ouranosaurus nigeriensis
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád ptakopánví (Ornithischia)
Podřád Ornithopoda
Infrařád Iguanodontia
Nadčeleď Hadrosauroidea
Rod Ouranosaurus
Taquet, 1976
Binomické jméno
Ouranosaurus nigeriensis
Taquet, 1976
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ouranosaurus [uranosaurus] („Odvážný ještěr“) byl až 7 m dlouhý býložravý dinosaurus, který žil před 115 milióny let. Jeho fosílie byly nalezeny v Nigérii.

Byl to po dvou i po čtyřech se pohybující dinosaurus s nízkou podlouhlou hlavou a silnými zadními končetinami, na kterých spočívala většina váhy těla. Tento býložravec měl výrazně prodloužené neurální trny rostoucí z páteře, které se mu od špičky ocasu stále prodlužovaly až k vazu, kde prudce klesly. Mezi těmito výčnělky byla za života dinosaura zřejmě upnutá kožená plachta, kterou se její majitel zbavoval zbytečného tepla. Samcům se však v období páření mohla vlivem hormonálních změn pestře zbarvit, aby lákala samice a demonstrovala silu jejího nositele. Přední končetiny byly štíhlejší než u iguanodonta a i bodec na palci byl méně výrazný. Zobák tohoto blízkého příbuzného prvních hadrosaurů už měl podobný tvar jako zobák kachny. Na lebce je zajímavý malý výčnělek před očima. Podobný měli i někteří jiní dinosauři z podřádu Ornithopoda (např. Maiasaura). Význam těchto útvarů je dosud neznámý.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ouranosaurus na slovenské Wikipedii.

  • Taquet, P. (1976). Geologie et paleontologie du gisement de Gadoufaoua (Aptien du Niger), Cahier Paleont., C.N.R.S. Paris, 1-191.
  • P. Taquet, (1970). "Sur le gisement de Dinosauriens et de Crocodiliens de Gadoufaoua (République du Niger)", Comptes Rendus de l'Académie des Sciences à Paris, Série D 271: 38-40.