Otto Wels

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Otto Wels
Otto Wels.jpg

předseda SPD
Ve funkci:
1919 – 1939
Předchůdce Friedrich Ebert
Nástupce Hans Vogel
Stranická příslušnost
Členství Sociálnědemokratická strana Německa

Narození 15. září 1873
Německé císařství Berlín, Německé císařství
Úmrtí 16. září 1939
Francie Paříž, Francie
Profese politik
Commons Otto Wels
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Otto Wels (15. září 1873 Berlín16. září 1939 Paříž) byl německý politik, předseda SPD v době Výmarské republiky a po nástupu nacistů k moci předseda strany v exilu.

Narodil se v rodině hostinského a vyučil se lepičem tapet, v letech 1895 až 1897 absolvoval vojenskou službu. V zaměstnání založil odborovou organizaci a vstoupil do sociální demokracie, byl členem redakční rady stranického deníku Vorwärts. V roce 1912 byl zvolen poslancem říšského sněmu za obvod Calau. Zúčastnil se Listopadové revoluce v roce 1918 jako člen dělnické rady, po zvolení Friedricha Eberta německým prezidentem se stal jeho nástupcem ve vedení strany. Byl protivníkem ministra obrany Gustava Noskeho, stál u zrodu socialistické paramilitární organizace Reichsbanner Schwarz-Rot-Gold. Od roku 1923 byl zástupcem Německa v Socialistické dělnické internacionále. V březnu 1933 při schvalování Zmocňovacího zákona vznesl na půdě parlamentu emotivní protest proti likvidaci demokratického zřízení a prohlásil: „Můžete nám vzít svobodu i život, ale čest nikoli.“[1] Krátce poté emigroval do Sárska, kde založil exilovou sociální demokracii, zvanou Sopade. Po obsazení Sárska Třetí říší odešel do Prahy a po přijetí Mnichovské dohody do Paříže, kde zemřel. Roku 2009 mu byla odhalena v berlínském obvodě Treptow-Köpenick pamětní deska.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • MÜLLER, Helmut; KRIEGER, Karl Friedrich; VOLLRATH, Hanna, a kol. Dějiny Německa. 2. dopl. vyd. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2004. 609 s. ISBN 80-7106-712-1. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]