Přeskočit na obsah

Otakar Georgius Paroubek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Otakar Jiří Paroubek)
Otakar Georgius Paroubek
Otakar Georgius Paroubek
Otakar Georgius Paroubek
Narození14. března 1856
Sadská
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí4. dubna 1909 (ve věku 53 let)
Praha
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Místo pohřbeníhřbitov v Sadské
Povoláníspisovatel, dramatik, historik a učitel
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Otakar Georgius Paroubek, též Otakar Jiří Paroubek (14. března 1856 Sadská[1]4. dubna 1909 Praha) byl významným českým spisovatelem, kartografem, dramatikem a cestovatelem. Z majetku odkázaného městu Sadská vzniklo tamní Městské muzeum. Procestoval téměř celou Evropu, Malou Asii a Tunisko.

Pamětní deska na rodném domě O. G. Paroubka v Sadské u Nymburka
Památkově chráněný náhrobek O. G. Paroubka na hřbitově v Sadské

O. G. Paroubek vystudoval filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Učil na střední škole, je autorem divadelních her a básní, stál v čele ochotnického divadla v Sadské, podílel se na založení lázní v Bořích u Sadské. Jeho odborná činnost je velmi rozsáhlá. Zpracoval mapy pro vydání Ottova zeměpisného atlasu, sestavil statistické přehledy ke generálním mapám okresních hejtmanství v Čechách, přispíval do Rankova Příručního slovníku všeobecných vědomostí, redigoval Zevrubný popis království českého.

Otec O. G. Paroubka František Adolf Paroubek (17. ledna 1828 – 6. dubna 1888) byl významným regionálním badatelem (viz např. Letopis města Sadsky v okrese Poděbradském kraje Čáslavského v Čechách, 1859; Dějinopis města Sadska, 1888).

Otec a syn Paroubkovi vytvořili společně knihovnu nazývanou Georgeion, která obsahovala 3000 svazků. Ve své závěti datované 2. února 1909 odkázal O. G. Paroubek svou knihovnu městu Sadská, čímž vytvořil základ tamního muzea. Dnes je muzeum součástí Polabského muzea Poděbrady.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]