Městské muzeum v Sadské

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Městské muzeum v Sadské
Sadská, muzeum.jpg
Údaje o muzeu
Stát ČeskoČesko Česko
Adresa Palackého náměstí 257
Zeměpisné souřadnice
Webové stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Městské muzeum v Sadské je regionálním muzeem se sídlem ve středočeském městě Sadská. Spadá pod Polabské muzeum v Poděbradech.

Historie muzea[editovat | editovat zdroj]

Spolek pro založení muzea vzniknul v roce 1909, o rok později bylo muzeum otevřeno. Základním kamenem sbírek se stala knihovna s více jak 3000 svazky, kterou městu Sadská odkázal významný rodák Otakar Georgius Paroubek. Muzeum sídlí v druhém patře bývalé školy č. p. 257

Muzeum se začalo rychle rozrůstat díky darům sadských občanů a sbírkotvorné činnosti členů muzejního spolku. Prvním správcem muzea se stal ředitel Průmyslové pokračovací školy v Sadské Václav Smutný, který byl aktivním sběratelem, národopiscem a znalcem národopisu Polabí. Už při založení muzea do něj vložil zachráněné historické městské památky a rovněž svou národopisnou sbírku.

Popis muzea[editovat | editovat zdroj]

Muzeum se skládá ze tří výstavních místností, v nichž jsou umístěny trvalé společenskovědní expozice: Z historie Sadské, Život v obci a knihovna Georgeion, kterou daroval městu O. G. Paroubek.

Neobvyklou částí sbírek jsou výrobky původních severoamerických obyvatel kmene Siouxů a Ponka, které do muzea ve 30. letech 20. století poslal sadský rodák a vystěhovalec do Ameriky Jan Noll.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]