Ostřice zakřivená

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxOstřice zakřivená
alternativní popis obrázku chybí
Ostřice zakřivená (Carex curvula)
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída jednoděložné (Liliopsida)
Řád lipnicotvaré (Poales)
Čeleď šáchorovité (Cyperaceae)
Rod ostřice (Carex)
Binomické jméno
Carex curvula
All., 1785
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ostřice zakřivená (Carex curvula, syn.: Vignea curvula) je druh jednoděložné rostliny z čeledi šáchorovité (Cyperaceae).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o rostlinu dosahující výšky nejčastěji 5–20 (řidčeji až 40) cm.[1] Je vytrvalá a hustě trsnatá. Listy jsou střídavé, přisedlé, s listovými pochvami. Lodyha je hladká, delší než listy, na bázi jsou vláknitě rozpadavé pochvy. Čepele listu jsou asi 1–1,5 mm žlábkovité až štětinovité, olivově zelené. Na vrcholu později žloutnou a odumírají a tím jsou listy jakoby zakřivené. Carex curvula patří mezi stejnoklasé ostřice, všechny klásky vypadají víceméně stejně a většinou obsahují samčí i samičí květy. Listeny na bázi květenství jsou jen šupinovité. Složené květenství je hlávkovitě stažené, cca 1–2 cm dlouhé a obsahuje nejčastěji 5–8 klásků, které jsou hnědé a na vrcholu obsahují samčí květy, dole samičí. Okvětí chybí. V samčích květech jsou zpravidla 3 tyčinky. Blizny jsou většinou 3.[1] Plodem je mošnička, která je 5–8 mm dlouhá, na okraji ostnitě drsná, nahoře s dvouklaným zobánkem.[1] Každá mošnička je podepřená plevou, která je kaštanově hnědá až žlutavá.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Ostřice zakřivená je evropský druh. Vyskytuje se v Pyrenejích, Alpách, Karpatech a v horách Balkánu. Roste v alpinských trávnících, a to jak na kyselém podkladě (subsp. curvula), tak na vápnitém (subsp. rosae).[1] V ČR neroste, stejně tak nezasahuje do slovenských Karpat, odkud byla udávána jen omylem.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d FISCHER, Manfred A. Exkursionsflora von Österreich. Stuttgart et Wien: Verlag Eugen Ulmer, 1994. (německy) 
  2. DOSTÁL, Josef. Nová Květena ČSSR, vol. 2. Praha: Academia, 1989. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]