Ostřice dělená

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxOstřice dělená
alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída jednoděložné - (Liliopsida)
Řád lipnicotvaré (Poales)
Čeleď šáchorovité (Cyperaceae)
Rod ostřice (Carex)
Binomické jméno
Carex divisa
Huds.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ostřice dělená neboli tuřice dělená (Carex divisa Huds., syn.: Vignea divisa (Huds.) Reichenb.) je druh jednoděložné rostliny z čeledi šáchorovité (Cyperaceae).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o rostlinu dosahující výšky nejčastěji 10–40 cm.[2] Je vytrvalá, výběžkatá, netrsnatá. Má podzemní plazivé červenohnědé oddenky, ze kterých vyrůstají jednotlivé lodyhy.[3] Lodyhy jsou trojhranné, nahoře slabě drsné, sivozelené, stejně dlouhé jako listy. Čepele listu jsou asi 2–3 mm široké, ploché, na líci drsné.[3] Ostřice dělená patří mezi stejnoklasé ostřice, všechny klásky vypadají víceméně stejně a většinou obsahují samčí i samičí květy. Složené květenství je vejčité až podlouhle válcovité a trochu řídké, cca 15–25 mm dlouhé a 6–10 mm široké.[2] Obsahuje cca 3–8 klásků, které na vrcholu obsahují samčí květy, dole samičí, horní klásek může být čistě samčí. Dolní listen je šupinovitý až listovitý, delší než květenství. Okvětí chybí. V samčích květech jsou zpravidla 3 tyčinky. Blizny jsou většinou 2.[2] Plodem je mošnička, která je cca 3–4 mm dlouhá, podélně žilnatá, světle až tmavě hnědá, nahoře s krátkým dvouklaným zobánkem.[2][3] Každá mošnička je podepřená plevou, která je tmavě kaštanově hnědá se světlejším kýlem a úzkým okrajovým lemem, je často osinkatá a o málo delší než mošnička.[3] Počet chromozómů je 2n=60.[3]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Ostřice dělená roste v západní Evropě, přes jižní Evropu a na východ po střední Asii a Pákistán a v severní Africe. Byla zavlečena do Severní Ameriky, na Nový Zéland a do jižní Afriky. [4] Ve střední Evropě roste na vlhčích loukách, někdy trochu zasolených, na písčitém substrátu.[2]. V ČR neroste, nejbližší lokality jsou na jižním Slovensku a v Rakousku (u Neusiedler See).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN. 5. prosince 2017. Dostupné online. [cit. 2017-12-20]
  2. a b c d e FISCHER, Manfred A. Exkursionsflora von Österreich. Stuttgart et Wien: Verlag Eugen Ulmer, 1994. (německy) 
  3. a b c d e DOSTÁL, Josef. Nová Květena ČSSR, vol. 2. Praha: Academia, 1989. 
  4. Flóra Pákistánu [online]. Dostupné online. (anglicky)