Ostřice Otrubova

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Ostřice Otrubova

alternativní popis obrázku chybí
Ostřice Otrubova (Carex otrubae)
Stupeň ohrožení podle IUCN
Málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: jednoděložné (Liliopsida)
Řád: lipnicotvaré (Poales)
Čeleď: šáchorovité (Cyperaceae)
Rod: ostřice (Carex)
Binomické jméno
Carex otrubae
Podp., 1922
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ostřice Otrubova (Carex otrubae Podp., syn.: Carex cuprina Nendtv. ex A.Kern. nom. nud., Carex nemorosa auct. non Schrank, Vignea otrubae (L.) Soják), je druh jednoděložné rostliny z čeledi šáchorovité (Cyperaceae). Někdy je udávána také pod jménem tuřice Otrubova.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o rostlinu dosahující výšky nejčastěji 20-80 cm. Je vytrvalá a trsnatá s krátkými oddenky. Listy jsou střídavé, přisedlé, s listovými pochvami. Lodyha je křídlatě trojhranná, ale ne tak křídlatá jako u ostřice liščí, drsná, stejně dlouhá nebo delší než listy. Čepele listu jsou asi 4-9 mm široké, uprostřed žlábkovité. Pochvy dolních listů jsou nerozpadavé, nebo když se přece jen trochu rozpadají, pak jsou vlákna hnědá. U podobné ostřice liščí se pochvy rozpadají výrazněji na černá vlákna. Na bázi listové čepele je jazýček, který je 10-17 mm dlouhý a výrazně ve špici protažený. Je to jeden z nejdůležitějších rozpoznávacích znaků od ostřice liščí, která má jazýček asi 2-6 mm dlouhý, tupý až uťatý. Ostřice Otrubova patří mezi stejnoklasé ostřice, všechny klásky vypadají víceméně stejně a obsahují samčí a samičí květy. V dolní části klásku jsou samičí květy, v horní samčí. Klásky jsou uspořádány do cca 3-7 cm dlouhého lichoklasu (klasu klásků), který obsahuje cca 5-10 klásků. Na bázi klásků jsou listeny, které jsou často delší než příslušný klásek. Okvětí chybí. V samčích květech jsou zpravidla 3 tyčinky. Čnělky jsou většinou 2. Plodem je mošnička, která je zelenavá až měděně hnědá, kopinatá, bez papil, hladká a lesklá, cca 5-6 mm dlouhá, na břišní straně výrazněji žilkovaná, na vrcholu zakončená nekřídlatým nevýrazně zubatým zobánkem. Každá mošnička je podepřená plevou, která je špičatá až slabě osinatá, bledě zelená. Kvete nejčastěji v květnu až v červnu. Počet chromozómů: 2n=58 nebo 60.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Ostřice Otrubova roste na vhodných místech v Evropě, na východ zasahuje až do Íránu a do střední Asie.

Rozšíření v ČR[editovat | editovat zdroj]

V ČR se vyskytuje celkem vzácně v nížinách a pahorkatinách. Častější je v Polabí, ve východních Čechách a na jihovýchodní Moravě.

Příbuzné druhy[editovat | editovat zdroj]

V ČR roste ještě příbuzný a na první pohled značně podobný druh ostřice liščí. Na většině území je ostřice Otrubova vzácnější než ostřice liščí, ale např. v Bílých Karpatech je celkem běžná, zatímco ostřice liščí je tam vzácná.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN 2016.3. 8. prosince 2016. Dostupné online. [cit. 2016-12-10]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Grulich V. et Řepka V (2002): Carex L. In: Klíč ke Květeně České republiky, Kubát K. et al. (eds.), Academia, Praha
  • Nová Květena ČSSR, vol. 2, Dostál J. (1989), Academia, Praha

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]