Osor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Osor
Osor 04.jpg
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 5 m n. m.
Časové pásmo +1
Stát ChorvatskoChorvatsko Chorvatsko
Župa Přímořsko-gorskokotarská
Opčina Mali Lošinj
Osor
Osor
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 24,52 km²
Počet obyvatel 73 (2001)
Hustota zalidnění 3 obyv./km²
Etnické složení Chorvati
Náboženské složení Křesťanství
Správa
Telefonní předvolba (+385) 051
PSČ 51554
Označení vozidel RI
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Osor je malá vesnice a letovisko na chorvatském ostrově Cres. Leží na kanále Kavada, který ostrov odděluje od sousedního ostrova Lošinj. Žije zde 73 stálých obyvatel, kteří se živí turistikou.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Oblast severních ostrovů byla jevištěm dlouhotrvajících válek (229 př. n. l.9) mezi Ilyrskými kmeny a Římany, kteří se snažili o rozšíření hranic říše. Pro své podnebí a strategickou polohu byl Osor a úžina mezi ostrovy Cres a Lošinj, kterou připlouvaly římské lodi, od počátku středem zájmu dobyvatelů. V kraje se nacházejí pozůstatky několika římských usedlostí, které vypovídají o značně vyspělé zemědělské činnosti.

Když se z mocného biskupství stala obyčejná farnost, pozbylo bývalé hlavní město dvou ostrovů veškerý vliv a dnes je Osor zcela malé a v porovnání s dobou svého vzniku bezvýznamné městečko. Starověké město Asporas, v římské době důležitý námořní přístav, čítalo až 25 000 obyvatel, z nichž v 16. století, pravda, po rozsáhlé epidemii malárie, zůstalo pouhých 500. V současnosti je nejlépe zachovaným pozůstatkem z této bohaté minulosti katedrála – pravá katedrála. Je to místo probouzející nostalgii, kterou umocňují, vnímají a sdílejí jeho letní a často početní návštěvníci.

Pohled na Osor z ostrova Cres
Kostel Panny Marie

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]