Osborne House

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Osborne House
Osborne House from the air.jpg
Základní informace
Sloh novorenesance
Architekt Albert Sasko-Kobursko-Gothajský
Výstavba 1845
Stavitel Thomas Cubitt
Poloha
Adresa East Cowes, Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Souřadnice
Další informace
Kód památky 1223802
Web Oficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Osborne House byla letní rezidence britské královské rodiny v Cowes na ostrově Wight v Anglii.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Sídlo nechali vybudovat královna Viktorie a její manžel, princ Albert v letech 1845-1851 podle projektu Thomase Cubitta. Inspirací pro architekta byly italské renesanční paláce.

V letech 1890-1891 zde proběhly stavební úpravy, přízemí bylo zařízeno s využitím mnoha prvků pocházejících z Indie, jíž byla Viktorie císařovnou. Druhé patro bylo sídlem nejmladší královniny dcery, princezny Beatrix s rodinou. Viktorie považovala Osborne za jedno ze svých nejoblíbenějších sídel, zvláště poté, co v roce 1861 ovdověla. Trávila zde každé Vánoce a také zde 22. ledna roku 1901 zemřela.

Viktoriin nástupce, král Eduard VII., považoval objekt za příliš vzdálený od Londýna, příliš drahý na provoz a nepotřebný, sám ostatně raději odpočíval v Sandringham House; daroval tedy zámek národu.

Prakticky to znamenalo, že původní apartmány královniny byly ponechány v původním stavu a učiněno z nich svého druhu její soukromé muzeum, kam měli vstup pouze členové královské rodiny. Zbylou část objektu převzala armáda. V letech 1903-1921 zde byla škola důstojníků vojenského námořnictva a v období první světové války i středisko rekonvalescence pro raněné důstojníky. Posléze se jedno křídlo stalo pečovatelským domem pro vysloužilé vojáky a zbytek byl přeměněn na muzeum, nyní již přístupné široké veřejnosti, které koncem 90. let 20. století bylo rozšířeno na celý objekt - přístupny jsou jak jeho budova, tak zahrady; nynější královská rodina obvykle využívá k letnímu pobytu zámek v Balmoralu ve Skotsku.

Sídlo dnes náleží English Heritage, je celé zařízeno nejcennějšími anglickými památkami v majetku Ministerstva kultury. Veřejnosti je přístupné po většinu roku.

Zámek Osborne - oblékárna prince Alberta.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]