Ornatotholus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxOrnatotholus
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, asi před 80 až 72 miliony let
Chybí zde svobodný obrázek
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád ptakopánví (Ornithischia)
Podřád Marginocephalia
Infrařád Pachycephalosauria
Čeleď Pachycephalosauridae
Rod Ornatotholus
Galton a Sues, 1983
Binomické jméno
Ornatotholus browni
Wall a Galton, 1979
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ornatotholus ("zdobená hlava") byl rod býložravého ptakopánvého dinosaura z čeledi Pachycephalosauridae. Žil na území dnešní jižní Alberty v Kanadě. Stáří fosilií tohoto dinosaura je svrchnokřídové (pozdní geologický stupeň kampán). Až do objevu rodu Dracorex v Jižní Dakotě šlo o jediného známého severoamerického pachycefalosaura s plochým lebečním temenem. Tento tlustolebý dinosaurus byl popsán v roce 1979 W. P. Wallem a Peterem Galtonem, později však byla jeho taxonomická pozice pozměněna.

Typovým a dosud jediným známým druhem je O. browni, popsaný v roce 1979. Ornatotholus byl zřejmě velmi příbuzný rodu Stegoceras. Je také možné, že jde o nedospělého jedince, patřícího do tohoto rodu. Této možnosti velmi nasvědčuje vědecká studie z června roku 2011. Délka dinosaura činila asi 2 metry.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Holtz, Thomas R., Jr.; Rey, Luis V. (2007). Dinosaurs: The Most Complete, Up-to-Date Encyclopedia for Dinosaur Lovers of All Ages (Aktualizovaný internetový dodatek, str. 48). New York: Random House. ISBN 978-0-375-82419-7.

Literatura[editovat | editovat zdroj]