Oppidum Nevězice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nevězice
Oppidum Nevězice (okres Písek) (5).jpg
Základní informace
Výstavbaokolo 120 př. n. l.
Zánik1. polovina 1. století př. n. l.
Poloha
AdresaNevězice, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Nevězice
Nevězice
Další informace
Rejstříkové číslo památky34464/3-2661 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nevězice jsou keltské oppidum z pozdní doby laténské s rozlohou třináct hektarů, které se nachází na ostrožně Hrad (též Peklo) nad levým břehem vodní nádrže Orlík jihovýchodně od obce Nevězice.[1] Hradiště je chráněné jako kulturní památka ČR.[2]

Bylo postaveno kolem roku 120 př. n. l.[3] v místě osídlení z pozdní doby bronzové.[1] Opevnění bylo tvořeno kruhovými hradbami se dvěma bránami. Byl zde použit obdobný stavební postup jako u oppida Hrazany, kvalita hradeb srovnatelná s hrazanskou hradbou byla zajištěna přísunem stavebního kamene ze vzdálenosti až několika kilometrů.[3]

Vstupní brána a fortifikace Archeoparku Prášily je věrnou rekonstrukcí zadní brány oppida Nevězice

Oppidum sloužilo jako jeden z bodů strategické soustavy podél vltavské obchodní cesty. Bylo jen slabě osídleno a zaniklo dříve než jiná oppida na území Čech.[1] V první polovině 1. století př. n. l. bylo opevnění na několika místech zachváceno požárem.[3] Roli opěrného bodu na vltavské cestě pravděpodobně převzalo nedaleké hradiště (možná oppidum[1]) v místě dnešního hradu Zvíkov.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d SKLENÁŘ, Karel. Archeologické památky. Opava: Optys, 1994. 
  2. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-04-28]. Identifikátor záznamu 146185 : Oppidum Nevězice. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  3. a b c DRDA, Petr; RYBOVÁ, Alena. Keltové a Čechy. Praha: Academia, 1998. ISBN 80-200-0658-3. Kapitola Svět keltských oppid. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]