Opičí král

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Toto heslo pojednává o čínském televizním seriálu. Původnímu románu je věnováno heslo Putování na západ, hlavní postavě románu pak heslo Sun Wu-kchung.

Opičí král (původní název: Putování na západ, čínsky: 西遊記, ZZ: 西游记, pinyin: Xī Yóu Jì, český přepis: Si-jou-ťi) je čínský televizní seriál z let 1982 a 1999. Jeho námětem se stal stejnojmenný populární čínský román spisovatele Wu Čcheng-ena. První série sestávala z 25 dílů, do nichž autoři vybrali nejznámější epizody z románu. Pro velký úspěch byla později natočena druhá série se 16 díly, které formou retrospektivy zahrnuly další příhody románových poutníků.

Seriál vypráví příhody opičáka Sun Wu-kchunga, který se nejdříve pro své mimořádné schopnosti stane králem opic. Při svých toulkách světem se naučí bojová umění a dosáhne nesmrtelnosti. Rozverný opičák se dostane až do Nefritového nebe, kde se vzbouří proti tamním hodnostářům a nadělá jim spoustu potíží. Vládcové nebes si s ním nevědí rady a požádají o pomoc Nejvyššího Buddhu. Ten jej za trest uvězní pod horu Pěti prvků, kde zůstane zaklíněn pět set let. Po této době určí bohové Sunovi jako pokání, že bude doprovázet mnicha Tripitaku na cestě pro posvátné svitky súter do Indie a chránit ho. Bohyně Milosti pomůže Tripitakovi Suna osvobodit ze zakletí. Později se k družině přidá ještě Čuník Ču Pa-ťie a Písečný mnich Ša-seng. Tripitaku na svém hřbetě nese dračí princ, proměněn v bílého koně. Čtveřice putuje krajem a cestu jim zkříží mnoho démonů a zlých bytostí. Opičí král ale vždy Tripitaku zachrání a nakonec jej dovede až do Západního ráje.

Seriál se stal velmi populárním, a to nejen v Číně. Vystupuje v něm mnoho postav z čínské mytologie a náboženství, například Buddha. Obsahuje řadu trikových sekvencí bojových umění, k vidění jsou pestré kostýmy a masky. Československá televize zařadila první sérii do vysílání poprvé v roce 1991, repríza proběhla v létě roku 1993. Od té doby se seriál na českých obrazovkách neobjevil. Český dabing vznikl v brněnském televizním studiu podle překladu Zdenky Heřmanové.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]