Sun Wu-kchung

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sun Wu-kchung na ilustraci k vydání románu Putování na západ z roku 1819.

Sun Wu-kchung (čínsky: 孫悟空, ZZ: 孙悟空, pinyin: Sūn Wùkōng), známý také jako Opičí král nebo Opičák Sun, je ústřední postava populárního čínského románu spisovatele Wu Čcheng-ena Putování na západ ze 16. století.

Podle románu se zrodil z kamenného vejce na hoře Bujných květů v zemi Ao-laj, pro své schopnosti se brzy stal opičím králem a se svými opičkami se usídlil v jeskyni Vodních závěsů. To však jeho neklidné a zvídavé povaze nestačilo, a tak se naučil lidskou řeč a toužil po dalším poznání. U patriarchy Subódhi, jednoho z žáků samotného Buddhy se naučil létat v mracích, 72 proměn i jiná kouzla, získal své jméno (Sun Wu-kchung znamená „Ten, který pochopil prázdnotu“) a nesmrtelnost. Pro jistotu se ještě sám vyškrtl z pekelných seznamů ve Světě temnot. Dostal se do nebe, kde ho Nefritový císař jmenoval nebeským podkoním. Když zjistil, že jde o podřadnou funkci, počal rebélii a prohlásil se „Velkým světcem rovným nebi“. V nebeských palácích řádil takovým způsobem, že si s ním nebeští hodnostáři nevěděli rady a Nefritový císař musel požádat o pomoc Nejvyššího Buddhu. Ten Suna za trest uvěznil pod horou Pěti prvků. Po pěti stech letech uvěznění mu bohové určili jako pokání, že bude doprovázet mnicha Tripitaku na cestě pro posvátné svitky súter do Indie a chránit ho. Tripitaka za pomoci bohyně Milosti Suna osvobodil ze zakletí. Opičák svůj úkol splnil a po dlouhé cestě, plné nástrah, bojů s démony a jinými zlými bytostmi dovedl Tripitaku a další dva průvodce Čuníka Ču Pa-ťie a Písečného mnicha Ša-senga až do Západního ráje k Nejvyššímu Buddhovi, který jim předal posvátná písma.

Román Putování na západ se stal v Číně nesmírně populární četbou a má velký význam i z literárně-historického hlediska. Je považován za jeden ze čtyř základních románů čínské literatury. Posloužil jako předloha pro mnoho divadelních i filmových adaptací nejen v Číně, ale i v dalších zemích a kulturách.

Do češtiny přeložila výbor z románu Putování na západ Zdenka Novotná (Heřmanová) a pod názvem Opičí král (Vyprávění o putování na západ) byl poprvé vydán roku 1961 Státním nakladatelstvím dětské knihy v Praze.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souvisící články[editovat | editovat zdroj]

Tento článek je zčásti založen na překladu článku Sun Wukong v anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Sun Wu-kchung ve Wikimedia Commons
  • Čínská encyklopedie – Heslo Putování na západ
  • (anglicky) Adaptace - Divadelní, filmové a jiné adaptace v anglické Wikipedii
  • Knihu Opičák Sun napsal francouzský spisovatel Fréderick Tristan (1931) v letech 1967-1971 z francoiuzského originálu Le Singe Égal Du Ciel, přeložil Oldřich Kalfiřt, vydalo nakladatelství EMITOS v Brně v roce 2007. V této knize se některí části liší, hlavně opičákova cesta pro svitky do Indie, kde mu Tripitaka moc nepomáhal, ale spíš uškodil, nebyli v této knite velkými přáteli, spíš naopak. Opičák Sun je v této knize pyšný a panovačný a snaží se vše si prosadit sám svým umem a skušenostmi, které postupně nabývá. Obázek knihy se mi nepodařilo vložit.