Operace Visla

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pamětní tabulka vyhnaným z Lemkovštiny v průběhu operace Visla

Operace Visla (polsky Akcja "Wisła" [akcja visua], ukrajinsky Операція «Вісла» [operacija visla]) je označení pro operaci probíhající v roce 1947 na územích východního a jihovýchodního Polska. Akce byla nejprve zamířena na likvidaci separatistických jednotek UPA (Ukrajinské povstalecké armády), vojenské složky OUN (Organizace ukrajinských nacionalistů); na území Československa operovala po II. světové válce jednotka nazývaná podle vůdce Stepana Bandery - Banderovci.

Akce Visla začala 28. dubna 1947, přičemž byli rozbity jednotky UPA o síle kolem 1500 osob, bylo uvězněno kolem 2900 osob aktivních nebo domnělých členů OUN. Následovaly deportace celkem asi 140 000 obyvatel zejména z regionů Polesí, Roztočí, Bieščad, Nízkého Beskydu a dalších horských oblastí Východních Karpat. Ti pak byli přesídleni na území, která Polsko po roce 1945 nově získalo od Německa. Vysídleni byli hlavně Ukrajinci (včetně Ukrajinců po válce vyhnaných z USSR Sovětským svazem), dále Rusíni, (Lemkové, Bojkové), ale i Poláci se smíšených rodin. Hlavním důvodem vysídlení byla často jen příslušnost k pravoslavné nebo řeckokatolické církvi.

I když hlavní akce byly ukončeny ještě v létě 1947, ještě do r. 1950 docházelo k drobným vojenským operacím a vysídlování obyvatel.

Akce Visla je považována za diskutabilní, na jedné straně byla zajištěna svrchovanost Polska ve východních oblastech po vytvoření nových hranic, organizace jako OUN usilovaly o vznik Ukrajinského státu, nezávislého na Polsku i SSSR, na straně druhé docházelo k nespravedlivému vysídlení množství obyvatel pouze s minimem majetku a rozprostření na nová území a to často s přetrháním původních rodinných a obecních vazeb. Následovalo pomalé osidlování dotčených oblastí polským obyvatelstvem.

Pochybení v jednáním s ukrajinským obyvatelstvem při Akci Visla bylo uznáno polským ministerstvem vnitra už v r. 1956, odsouzena byla v r. 1990 Polským sejmem a v r. 2008 společným komuniké prezidentů Polska a Ukrajiny.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Akcja_Wisła na polské Wikipedii.