Opat-komendátor

Opat-komendátor byl titul duchovního správce v katolické církvi, který in commendam administroval klášter. Mohl, ale nemusel být členem daného řádu. Pokud nebyl takový správce nositel kněžského svěcení, jednalo se o opata-laika.[1] Aktuální Kodex kanonického práva již titul opata-komendátora nezná. V případech, kdy je nutná nestandardní forma administrace, se využívá zejména titul apoštolský administrátor.
Historie[editovat | editovat zdroj]
V době papeže Řehoře Velikého se začalo využívat titulu opat-komendátor. Ten byl udělován biskupům, kteří v době nemožnosti zvolit řádného opata určitého opatství, spravovali klášter jako takový. Pokud v klášteře byla funkční mnišská komunita, vedl ji převor a opat-komendátor se staral o ekonomický chod a připadal mu též příjem z klášterního obročí.
Tato praxe postupem času nerespektovala původní vymezení a začala se využívat pro přátele vládnoucích panovníků. Zejména britští a francouzští panovníci si přisvojili moc do těchto úřadů dosazovat loajální osoby, které s konkrétní mnišskou komunitou neměly nic společného, pouze čerpali finanční prostředky generované klášterem (tato praxe též vedla k mnohoobročnictví).[1]
Například v době před Velkou francouzskou revolucí bylo ve Francii 237 cisterciáckých klášterů, pouze 35 z nich bylo vedeno řádným cisterciáckým opatem.
Postupem času byli takoví správci jmenováni stále méně, neboť objektivně samotným klášterům taková administrace neprospívala. Po II. vatikánském koncilu bylo od této praxe upuštěno a nadále se využívá v nestandardních případech apoštolských administrátorů.[2]
Odkazy[editovat | editovat zdroj]
Reference[editovat | editovat zdroj]
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Abate commendatario na italské Wikipedii.
- ↑ a b Commendatory Abbot [online]. newadvent.org [cit. 2020-05-10]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ Commendatory Abbot (Abbaye Saint-Pierre Solemnes) [online]. solesmes.com [cit. 2020-05-10]. Dostupné online. (anglicky)
Související články[editovat | editovat zdroj]