Ondřej Giňa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ondřej Giňa
Narození 22. února 1971 (49 let)
Rokycany
Zaměstnavatel Česká televize
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Ondřej Giňa (* 22. února 1971 Rokycany na Plzeňsku) působil v hlavní zpravodajské relaci České televize, poté v terénu u plzeňského štábu. Stal se tak prvním romským moderátorem zpráv v hlavním vysílacím čase.

Životopisné údaje[editovat | editovat zdroj]

Základní údaje[editovat | editovat zdroj]

Samotný rod Giňů, který přišel do Čech po válce ze sousedního Slovenska, je jedním z hlavních a nejstarších rodů v rámci romské komunity v Rokycanech. Jeho otec je známý romský aktivista, jenž se výrazně angažoval v boji proti českému rasismu a diskriminaci Romů. Je vyučený kuchař, ale protože ho toto zaměstnání příliš nebavilo, začal pracovat jako valcíř kovu v železárnách. S manželkou Janou, která pracuje jako úřednice, žije v Rokycanech a má syna Ondřeje.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Před několika lety se také angažoval v romské nevládní organizaci s názvem Fond porozumění a naděje. Protože měl přehled o romském hnutí v České republice, stal se také korespondentem mezinárodní romské agentury Romnews Romského národního kongresu (RNC). Za zmínku také stojí fakt, že je uznávanou romskou osobností zejména v zahraničí, především v USA. O jeho přátelství s předními americkými kongresmany se psalo i v prestižním časopise Time, kde byla jeho fotografie dokonce na titulní straně. Nevyhnul se ani osobnímu setkání s bývalým prezidentem Billem Clintonem. Za jeho éry byl častým hostem v Bílém domě.

Podle serveru romove.radio.cz byl Ondřej Giňa v roce 2000 obviněn z trestného činu pro podezření z neoprávněného pobírání sociálních dávek, kvůli čemuž přestal moderovat hlavní televizní zprávy. Šlo o sociální příspěvek a sociální dávky v řádově tisícovkách korun. Poté, co se Giňa k podvodu přiznal a zaplatil škodu, soud trestní stíhání podmínečně zastavil se zkušební dobou 18 měsíců. Následně se vrátil na obrazovku při televizních zprávách.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

V září 1998 se zúčastnil konkursu Českého rozhlasu na romského moderátora. Konkurs vyhrál a začal působit jako redaktor zpravodajství rozhlasové stanice ČRo 1 – Radiožurnál. Hned nato přišla nabídka od České televize na práci moderátora v televizním zpravodajství. Nejprve se jako externí spolupracovník objevoval pouze v ranních a nočních zprávách, poté, co do České televize přešel na plný úvazek, začal moderovat relaci Večerník. Jeho talent, zejména moderaci, oceňovali přední pedagogové mluvní a hlasové kultivace FF UK, kam Giňa docházel. Dodnes je představován studentům jako jeden ze vzorů správné mediální prezentace.

Ondřej Giňa si zahrál také filmovou roli ve snímku režiséra Petra Václava, Paralelní světy. [1]

Od roku 2003 začal působit v plzeňské redakci České televize jako regionální zpravodaj.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Paralelní světy (2001). CSFD [online]. [cit. 2001]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]