Válcování kovů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Princip válcování kovů. Dvouválcová stolice (duo)
Víceválcové stolice se skládají z pracovních a opěrných válců (modré)
Válcování bezešvých trubek

Válcování kovů je tváření kovů průchodem mezi otáčejícími se válci válcovací stolice. Materiál se při průchodu přetváří a současně posunuje. Technologie válcování materiálu za tepla je používána velmi často především v těžkém průmyslu, zejména v oboru hutnictví železa. Válcuje se také za studena, zejména při konečném válcování přesných vývalků z polotovarů. Ve válcovnách se válcují polotovary (předvalky) nebo hotové výrobky:

Válce jsou:

  • hladké - pro válcování plechů
  • rýhované - pro válcování předvalků
  • kalibrované pro válcování profilů

Válcovací stolice[editovat | editovat zdroj]

Válcovací stolice je tvářecí stroj nebo i větší soustrojí, určené ke tváření materiálu do podoby dlouhých výrobků tlakem protilehlých válců. Největší a nejznámější jsou válcovací stolice, používané k výrobě plechů a ocelových profilů, ale existují i stolice pro zpracování mnoha dalších tvárných materiálů. Podle počtu válců a jejich uloženi se rozeznávají válcovací stolice:

  • duo (dvouválcové stolice)
  • duo reverzní (se zpětným pohybem)
  • trio se třemi válci (Lautovo trio s malým prostředním válcem)
  • dvojité duo (kombinace dvou stolic duo)

Válcování je tím účinnější, čím vyšší měrný tlak válce na materiál vyvíjejí. Proto je výhodné, aby pracovní válce měly co nejmenší průměr, zároveň se ale nesmějí prohýbat. Proto se válcovací stolice na plechy konstruují s pracovními válci menšího průměru, které se však po celé délce opírají o pomocné (opěrné) válce většího průměru. Dvojice opěrných válců zachycuje svislou složku tlaku (na obrázku), větší počet opěrných válců může zachycovat i vodorovnou složku. Několikaválcové (až 20 válcové) stolice mají dva válce pracovní a ostatní opěrné. Univerzální válcovací stolice mají kromě válců s osou vodorovnou ještě válce svislé. Nezbytnou součástí je tzv. armatura válcové stolice. Tvoří ji zařízení a pomůcky pro zaváděni a manipulaci s materiálem při válcování.

Válcovací trať[editovat | editovat zdroj]

Válcovací trať je specializované technologické zařízení respektive rozsáhlé soustrojí. Jedná se vždy o rozsáhlou skupinu většího množství specializovaných strojních zařízení určených pro hromadnou výrobu dlouhých strojních či stavebních součástí válcováním za tepla. Základní součástí válcovacích tratí je vždy několik válcovacích stolic. (nebo jiných jim podobných specializovaných válcovacích strojů) doplněných o mnohá další dopravní a pomocná strojní zařízení. Velké válcovací tratě mohou dosahovat délky řádově i stovek metrů.

V dnešní době je původní technologie válcování za tepla částečně nahrazována modernější technologií kontinuálního lití (kontilití), která je ekonomicky výhodnější.

Související články[editovat | editovat zdroj]

  • Kalandr je zvláštním typem specializované válcovací stolice používaný především při výrobě papíru v papírenském průmyslu.