Oljokma

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Oljokma
Řeka Oljokma
Řeka Oljokma
Základní informace
Délka toku 1436 km
Plocha povodí 210 000 km²
Průměrný průtok 1950 m³/s
Světadíl Asie
Pramen
Murijský hřbet
Ústí
do Leny
Protéká
RuskoRusko Rusko (Amurská oblast, Zabajkalský kraj, Sacha)
Úmoří, povodí
Severní ledový oceán, moře Laptěvů, Lena

Oljokma (rusky Олёкма, jakutsky Өлүөхүмэ) je řeka v Amurské oblasti, v Zabajkalském kraji a v Jakutské republice v Rusku. Je 1436 km dlouhá. Povodí má rozlohu 210 000 km².

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Pramení na Murojském hřbetě v pohoří Oljokminský Stanovik. Teče širokou mezihorskou dolinou nejprve na severovýchod. Poté se stáčí na sever a protéká mezi hřbety Čelbaus na východě a Jižním a Severním Dyryndinskými a Kalarským na západě. Dále pokračuje v hluboké dolině mezi hřbety Udolan a Stanovým, kde překonává peřeje a rychlost toku dosahuje 5 až 5,5 m/s. Níže hluboké údolí řeky rozděluje Čuginskou a Čoruodskou vysočinu a z východu ohraničuje Oljokmo-čarskou vysočinu. Dolina se rozšiřuje a rychlost toku klesá na 0,5 až 1,2 m/s. Ústí zprava do Leny.

Přítoky[editovat | editovat zdroj]

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Zdrojem vody jsou dešťové a sněhové srážky, přičemž role sněhu se zvyšuje směrem k dolnímu toku. Průměrný průtok vody činí 1950 m³/s. V létě dochází k prudkým povodním. Zamrzá v říjnu a na horním toku v některých letech promrzá až do dna od února do března. Rozmrzá v květnu.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Vodní doprava nákladů funguje po řece až k přítoku Tungir a dále po něm, jež je spojen silnicí s Transsibiřskou magistrálou. Doprava menších lodí (katerů) funguje až k ústí Eňuku. Nedaleko ústí řeky se na levém břehu Leny nachází město Oljokminsk.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]